Genel

100’lük Ülkeden Mektuplar

” ‘Pera’ , yedi tepesinde minareler yükselen Müslüman yarımadadan Haliç’le ayrılığı için ‘ öte’ dir. Ve Cenevizli tüccarlar Galata’nın anahtarını Fatih Sultan Mehmet’e verdiklerinden, hele de Tanzimat sonrası tüm yabancı elçilikler Pera’ya yerleştiklerinden bu yana Beyoğlu hep kozmopolitiktir. 6-7 Eylül olayları bile onun renkli ve güzelim karmaşasını yok edememiştir ve kıyımdan sorumlu olmasa da haberli olduğu rivayet edilen zamanın Cumhurbaşkanı ‘nın tahribatı görünce gözyaşlarını tutamadığı fotoğrafla tespit edilmiştir. Sanata dair olmadığını söylediği fotoğrafları İstanbul kadar güzel bir fotoğraf ustasının tanıklığı böyledir.”

100’lük ülkeden mektuplar, yolculuklar boyunca yazılmış pasaportsuz mektuplar, vapurda, dolmuşta, uçakta ve uzaklarda; geçmişe ve geleceğe yazılmış mektuplar.. Yazar, insanları gözlemleyip içinden konuşmak yerine kaleme almış benim tabirimle. Kitabın en sevdiğim bölümünü alıntılayarak başlamak istedim bu yazıya. Bu bilgi bence herkesin kendine sorduğu şu sorulara güzel bir cevap : ‘ Neden büyülü İstanbul’da Pera, Beyoğlu ‘özel’ bir yer kabul ediliyor? Orayı bu kadar değerli kılan ne?  ‘Aslında benim kendi kendime sürekli sorduğum bir soruydu. Cevabıda sizinle paylaşmak istedim.

Ben şimdi beni derinden etkileyecek bir kitap okumak istiyorum. Bunu hemen hemen herkesle paylaşıyorum. Öyle bir kitap olmalı ki okuduğumda kapılıp o zamanki anı yakalayabileceğim..  Arıyorum. Bu yüzden her türlü kitap önerisine açığım.

Eğer gerçekten bende iz bırakabileceğini düşündüğünüz kitaplar varsa yorum bölümden yazmanızı rica edeceğim.

Galata Kulesi

Vikipedi Bilgi : 6-7 Eylül Olayları (Yunanca: Σεπτεμβριανά/ Septembriana), 67 Eylül 1955‘te İstanbul‘da yaşayan başta Rumlara olmak üzere azınlıklara yönelik tahrip ve yağma hareketi.

2.el kitap almak isterseniz;  @biratinyalnizligi hesabını takip edebilirsiniz.

Bu arada fotoğrafları ben çektim (: Beğendiniz mi ?

Sevgiler.
Elif

7 Comments

7 Comments

 1. onyüzmilyonoje

  Eki 5, 2015 at 02:38

  Jojo Moyes’in “Senden önce ben” kitabından çok etkilenmiştim. Siz etkilenir misiniz bilmem ama okumadıysanız tavsiye ederim. Fotoğraflar ise yine leziz. Kalpli kupa ise müthiş. :)

  • Elif Kübra GENÇ

   Eki 5, 2015 at 22:50

   teşekkürler okuyacağim (:

 2. asli

  Eki 5, 2015 at 08:46

  Fotoğraflar tabi ki şahane (:

  • Elif Kübra GENÇ

   Eki 5, 2015 at 22:51

   teşekkürler Aslı (:

 3. Elitstilcom

  Eki 8, 2015 at 08:01

  Masumiyet müzesi de yakin gecmiste istanbulu anlamak adina güzeldi

 4. A.Zülal

  Nis 24, 2016 at 23:00

  ..Seranat ,Posta Kutusundaki Mızıka, İstanbul Hatırası , Beyoğlu Rapsodisi ,Beyoğlunun En Güzel Abisi..size tavsiye edebilirim

 5. Ebru

  Ara 14, 2017 at 15:55

  Oval yüzlerde, şekil olarak bir denge söz konusudur. Yüzün en geniş noktası; elmacık kemiklerinin olduğu kısımdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 Elif Kübra Genç.

To Top