Genel

Üzülerek ayrıldığım şehir : AMASYA

Karadeniz’in güzide yerlerinden biri, ‘Şehzadeler Şehri’ diye anılan, Eski adıyla Amaseia (Tanrı’nın şehri) etrafı dağlarla çevrili, Yeşilırmak kenarındaki büyülü şehir…Bazı önemli Osmanlı şehzadelerinin padişahlık yaptığı yer : Amasya

Nasıl olmuşta videoya #Amasya müzesini eklemeyi unutmuşum bu yazıyı yazarken farkediyorum. Tarihi, müzeleri sevmeyenler var ama bu müze mutlaka görülmeli diye düşünüyorum. Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait mumyalar ve çeşitli eserler bulunuyor. En azından 14. Yüzyıldan kalan mumyaları görmek için bile gidilmeli (: Benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Müzede 13 farklı medeniyete ait mühürler, sikkeler, el yazması kitaplar, çeşitli kapılar ve Osmanlı döneminden kalma çeşit çeşit silahlar vardı.

2. Beyazıt Külliyesini ziyaret etmeyi çok isterdim ama maalesef restorasyon aşamasındaydı. Giderseniz mutlaka görün!

Amasya’ya yolunuz düşerse Yeşilırmak kenarı boyunca yürüyüş yapın ve o güzelim tarihi evleri izleyin. Bilmiyorum ama sanki evimde gibi rahattım. Çok sevimli bir yer. (:

Umarım videoyu beğenirsiniz…
Sevgiyle kalın…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2017 Elif Kübra Genç.

To Top