NEJ SERÜVENİ

Home / Genel / NEJ SERÜVENİ
NEJ SERÜVENİ

Herkese Merhaba!

Bugün size Nej ile tanışma serüvenimi anlatacağım. Bu bir gecikmiş bir Fashion Week postu aslında (: Neyse..

Editörlüğünü yaptığım Modanisa dergi çalışmaları hızla devam ediyorken Fashion Week’e sayılı günler kalmıştı, son provalar yapılıyor, son rötuşlar ekleniyordu…Tamda bu hummalı çalışmalar üzerine, Modanisa ve ünlü modacı Nejla Güvenç işbirliğinde ortaya çıkacak olan Mood markasının fotoğraf çekimleri yapılırken tanıştık Nej hanımla. Nişantaşı sokaklarında Mood markasının ürünlerini inceliyor, mankenler üzerinde değerlendirmesini yapıyordum. Zor geçen bir çekim gününün ardından dergide ki röportaj bölümü için randevumu aldım.

Derken röportaj günü geldi, çattı. Dedim ya Fashion Week telaşesi… Onca yoğunluk arasında bana zaman ayırıyor Nej Hanım ve başlıyoruz röportaj yapmaya.

Soruyorum…

Yaratıcılığınızı yaptığınız tasarımlar dışında koleksiyonlara verdiğiniz isimlerle de gösteriyorsunuz. Koleksiyonlarınızı oluştururken tarihten ilham alıyorsunuz, bu süreç nasıl gelişiyor. Nelerden ilham alıyorsunuz?
 Tasarım bir meslek değil yaşam tarzı. Yani benim için yaşam tarzı. Aslında bütün tasarımcılar hayattan, insandan ve olaylardan besleniyoruz. Her koleksiyon aşamasında da öncelikle dünyaya bir hizmet veriyor. Dünya söylemi olması gerekli. Dünya trendlerinin araştırmaları soncunda Nej kadının dünyada nerede durduğu ve o söylemde hangisini kabullenip ifade ettiği.
Bir serimiz oldu Cesaretleriyle dünyayı değiştiren kadınlardı. Araştırmalarımız sonucu seçtiğimiz ilham aldığımız kadınlar oldu. Çok fazla olduğunu ve koleksiyon sürelerinin yetmeyeceğini fark ettik.
Bütün koleksiyonlarımda bir kişiselleştiriyorum. Benim için duygular çok önemli. Ve her koleksiyonumda bana ait duygular var. Bu yüzden Nej kadını diyorum.
 Sizce tesettürde moda var mıdır?
Moda evrenseldir. Modanın dili yoktur, dini yoktur, rengi yoktur. Sınırı yoktur. Coğrafi sınırı yoktur. Aşsında bütün tarafların bütün renklerin ve tüm dünyanın konuşabileceği, anlaşabileceği tek dildir.  Moda, aslında barış dilidir. Bu yüzdende tek dildir zaten. Moda vardır! Ama moda aynı zamanda güncel olandır ve insanların kişisel yorumlarıdır.
Genç tasarımcılara önerileriniz var mı?
Gençlerden çok umutluyum. Ve gençlerle olmayı çok seviyorum. Haftada bir gün üniversitede ders veriyorum. Onlarla birlikte kendimi yeniliyorum. Ekibimde gençlere şans vermeyi seviyorum. Bilmeleri gereken nokta şu: Eğer Meslek olarak yazıyorsak gerçekten bir meslek değil, bir yaşam tarzı. Her zaman çok çalışacaklar. Sürekli okumaları gerekiyor, film izlemeleri gerekiyor, araştırmaları gerekiyor, hayatı anlamaya değil hayatı tanımaya çalışsınlar. Çünkü başka şekilde tasarımlarına bunu yansıtamazlar. Moda hep yenileniyor her bilgi ertesi gün eski bir bilgiye dönüşebiliyor.

Röportajın tamamını Modanisa dergisinden okuyabilirsiniz.

elif kübra genç
elif kübra genç

Derken tüm çalışmalar tamamlanıyor, röportaj dergiye, dergi baskıya gidiyor, bizde Fashion Week’te Nej defilesini izlemeye.. Severek giyindiğim Tuay Karaca ceketim çok soruldu defileden sonra..(:

 

 Defile başlıyor, kafamda ki modeller ve koreografi ile benzer şeyler görüyorum ve mutlu oluyorum çünkü Nej kadını ve Nej erkeği Fashion Week’te boy gösterirken aslında ben çoktan Nej parçalarını çözümlemiştim. Parçalı katlı modeller podyumda şahane gözüküyordu.

Benim çektiğim bir video..

http://www.youtube.com/watch?v=-FqYhNUBh6s

Leave a Reply

Your email address will not be published.