Sütlü Türk Kahvesini Denediniz mi ?

Home / Genel / Sütlü Türk Kahvesini Denediniz mi ?
Sütlü Türk Kahvesini Denediniz mi ?

Sütlü Türk kahvesinden bahsetmiştim, henüz duymayanlar varmış, birde 40 yıllık hatırlı kahveyi sütüyle, kaymağıyla benden dinleyin istedim.

Pek çok faydası bulunan kahveyi sütlü içmek ayrı bir keyif aslında. Türk kahvesini yapmak ayrı bir marifet bana göre. Öyle her gittiğim yerde içmek istemem mesela. Eğer Türk kahvesi içeceksem o kahvenin tadı kalmalı damağımda. Suya atılıp bir çırpıda yapılan kahveler gibi olmamalı. Sadece Türk kahvesi için gittiğim özel yerler var. Daha sonra bloga ekleyeceğim.. (; Bu yüzden kahve sorulduğunda mutlaka Sütlü Türk kahvesini sorarım (: Hala bilmeyen bir çok kişi varmış meğer. Bi ara bağımlıydım bu kahveye. Çocukkende pek severmişim..

Pekii, nasıl yapılır Sütlü Türk Kahvesi ? 

2 çay kaşığı Türk kahvesi, 2 çay kaşığı toz şeker ve 2 fincan süt.

2 fincan sütümüzü mümkünse bakır cezveye aldıktan sonra üzerine şekeri ilave edip güzeel bir karıştırıyoruz. Ateşe koyup kahveyi ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Harlı ateşte kaynatmıyoruz, kısık ateşte usul usul  çokta karıştırmadan, pişiriyoruz. İşte bu kadar! (:

Bir rivayete göre; Sütlü Türk kahvesi, Mihrimah Sultan’ın Türk kahvesini acı bulmasıyla ve sütle denemek  istemesiyle ortaya çıkmış. Kültürümüzde has bir yere sahip kahvenin sütlüsü bence denemeye değer..

Birde Bosnak kahvesi vardır.Türk kahvesini ayrı, sütünü ayrı yerde yapıp, telvesi katılmadan karıştırılarak yapılan..Sütlü kahvenin telvesini sevmeyenler için bir öneridir..Türk kahvesinin lattesi gibi düşünün! Telvesiz Sütlü Türk kahvesi :D Ama bana soracak olursanız kahvenin telvelisini tercih ederim. 

Sabah tüketilen kahvenin stresi yok ettiğini unutmayın.. 
Keyifle içmenizi diliyorum efendim..
Sağlıcakla kalın (:
stylehijabblogHi everyone, 
Today, i’m telling you about ” How to make perfect Turkish Coffe with milk” :) 
i actually i am fan of Turkish Coffee but via milk :) This is amazing taste. You have to taste it!
Let’s make! 
First, Put the coffee and sugar int the pot and then add the milk. Here is the tip : Set the flame to ass little as possible! Then it’s ready! Serving water with the coffee like normal Turkish Coffee even with milk :P and don’t forget chocolate (:

i prefer to drink Turkish Coffee with milk. (:
Thsanks for reading. Love you..

sütlü Türk kahvesi

Leave a Reply

Your email address will not be published.