Gülhane Parkı

Home / Genel / Gülhane Parkı
Gülhane Parkı

Bugün, Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında yer alan büyük ve yeşil parktan bahsedeceğim size : Gülhane Parkı.. Bu park Osmanlı zamanında Topkapı sarayının dış bahçesi imiş. Restore edildiğinden beri temiz ve huzur verici..

Şehrin gürültüsünden, kalabalıklığından bunalanların hafta sonu kendini attığı yeşil huzur.. (:  Sultanahmet’e gidip Gülhane’de bir çay içmeden geçerseniz bence çok şey kaçırmışsınız demektir. Çimlerde soluklanmadan, yürüyüş yapmadan, çiçek kokularını içine çekmeden geçmemeli! Önceleri Gülhane Parkı fena haldeymiş, küçükken gitmiştim. En son geçen hafta gördüğümde, temiz havasını içime çektiğimde ise daha evvel gelmeliymişim dedim. (:

Gülhane parkında tek bir çay bahçesi var. Set üstü çay bahçesi.. Parkın Sarayburnu tarafına yakın, İstanbul’un eşsiz manzarasını kucaklamış bir çay bahçesi.. Bir çay sever olarak size çayınızı burada, gün batımına yakın hüpletmenizi öneriririm :) Yanlız çayınız bakır demlikte geleceğinden çabucak içmenizi tavsiye ederim. Açık havada hızlı soğuyor.. (;

gülhane - bakır demlik çay

Efendim bu yazıyı yazarken aklımdan çıkmayan Gülhane parkı şarkının hikayesini de eklemeden edemeyeceğim.

Cem Karaca‘nın şarkısı olarak günümüze gelen şiirin hikayesi ise şöyle :

Nazım Hikmet, yaşadığı süre boyunca yazdığı şiirler yüzünden yıllarca hapis yatmış, hatta ve hatta Türk vatandaşlığından çıkarılmıştı. Uzun yıllar hapiste ayrı kaldığı aşığına şiirler yazmakta, günlerini böyle geçirmekte idi. Nasıl çıktığı belli olmayan aşık – kimine göre firar, kimine göre af – hasret kaldığı sevgilisi ile Gülhane’de buluşmak üzere sözleşir. Ceviz ağacının altında sevgilisini beklerken sevgilisinin geldiğini görür ancak sevinci kursağında kalmıştır çünkü polisler devriye geziyordur. Zavallı aşık kaçacak yer bulamayınca çareyi ceviz ağacına tırmanmakta bulur. Sevgilisi geldiğinde de polisler olduğu için bir türlü aşağıya inemez ve o sırada cebinden çıkardığı kağıda işte bu cümleler dökülür..

”Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda..Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında..”

papağan2gülhane1

Hafta sonu farklı bir yere gitmek isterseniz işte alternatif! (;

Leave a Reply

Your email address will not be published.