Mutluluk Üzerine..

Home / Genel / Mutluluk Üzerine..
Mutluluk Üzerine..

Korkarım ki mutluluk üzerine en son konuşacak kişi benim.. :) Bu konuda yazılmış onlarca film, yüzlerce kitap var. Ama yine de söylemek istediğim bir kaç bir şey var..

Yıllardır sedef hastalığım var. Nedenlerini araştırmadığım kitap, web sitesi kalmadı. Uygulamadığım tedavi kalmadı. Esas merak ettiğimse bu hastalık ”neden?” olmuştu. İşte bu hastalığın nedenini ve daha bir çok hastalığın hangi ruh problemleriyle ilgili olduğunu bana kitabında anlatmıştı Metin Hara. Beni en etkileyen konudan başladım size anlatmaya. Aslında kitap bir meditasyon. Özünde iki ana konuya değiniyor : Sufi nefesi ve Alfa- Beta beyin dalgası. Nefes egzersizleriyle geçmiş sorunlarınızı çözebileceğinizi anlatıyor. İnsan vücudu ihtiyacı olan iyileştirme mekanizması ile dünyaya geldiğini ve yine insan bedeninin her şeyi yapacak güçte olduğunu belirtiyor. Yol ilk kitap! Doğrusu üniversite zamanlarımda bir çok kişisel gelişim kitabı okudum ama ‘‘Aşkın İstilası” biraz daha farklıydı her açıdan. ( olumlu – olumsuz ) 

Dedim ya esas merak ettiğim sedef hastalığı ne sebeple oluyordu. Sedef, strese bağlı oluşan bir deri hastalığı, iyileşmesi mümkün olmayan.. Metin Hara, kitabın sonunda problemlerin insan vücuduna etki ettiğinden ve oluşan hastalıkların hangi sorunlardan olduğunu yazmıştı. Sedef hastalığının ise; sosyalleşme ile ilgili olduğunu yazmış, bir kaç etkili cümle daha eklemişti kitaba ve benim tüm hayatım gözümün önünde geçti o iki cümle ile. Tüm yaşadıklarım! Sebebini bulmuştum! Bence o gün milattı. Burada anlatamayacağım kadar derindi. Deniz, kum dışında iyi gelen 2-3 merhem vardı hafifletecek.. Hiç bir şekilde iyi olmayan yaramı iyileştirmeye gelmişti sıra. Ama sorun sadece deride ki yara da değildi. İçimde affetmem gereken, yaşananları kabul etmemi bekleyen olaylar vardı… Şimdi her gün nefes egzersizlerini uyguluyorum. İyi geliyor!

Kitap içerisinde çeşitli hikayelerde anlatıyor yazar. Size ”ruh parçam”diye sesleniyor. En güzel ve en etkili olanı, geçmişi temizleme meditasyonunu sizinle paylaşacağım. Geçmişte yaşadığınız kötü olayları unutamayacağınızı onları sadece kabullenip, geride bırakmayı öğrendiğinizde mutlu olacağınızı anlatıyor.

Gerçekten hissederek yaparsanız eminim omuzlarınızdan bir yük kalkacak ve faydalı olacaktır.

Şimdi, gözlerinizi kapatın ve aşağıda sayacağım adımları teker teker derin nefes alarak uygulayın. Rahat olduğunuz bir yere dik şekilde oturun.
*   Gevşeyin ve rahatlayın.
*   Gözleriniz kapalı şekilde, yeşil bir alana gidiyorsunuz,
*   Poloroid fotoğraflar çekiyor ve o çektiğiniz fotoğrafların her biri sizin unutmak istediğiniz anınız,
*   Fotoğraflar poloroid yani her çektiğini eline alıyor ve yeşillikte yürürken bırakıyorsun.
*   Tüm biriken fotoğrafların başındasın şimdi! Ne kadar çok fotoğraf var..
*   Bir tanesini alıp yakıyor ve diğerinin üzerine atıyorsun!
*  Şimdi tüm fotoğraflar yanıyor..
*  Toprağın kokusunu burnunda, dokusunu elinde hissedecek şekilde bir çukur kazıyorsun ve külleri gömüyorsun..
*  Yeşil alanda yürümeye ve koşmaya devam ederken, teşekkür ve şükür ediyorsun..

Bir de fikrimce, yazarın bazı noktalarda dini konulardaki tutumundan pek hoşlanmadığımı ve özellikle kendinden fazlasıyla bahsetmesinden sıkıldığımı belirtmek isterim. Yine de kişisel gelişim okumak ve belki benim gibi içerisinden  edindiğiniz en ufak bir bilgi ile hayata daha farklı bakabilirsiniz.

MUTLULUK

Mutlu Olma Sanatı hali hazırda okumaya devam ettiğim bir kitap.. Takdire şayan bir uslup ile öğütler veriyor.  ”Bu kitap iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunulan bir reçetedir.” diyor arka kapakta. Bir çok konuya felsefi açıdan yaklaşılmış.. Şimdilik güzel gidiyor. Eğer okuduysanız yorumlarınızı ekleyin mutlaka! ;)

Doğrusu, kitaplar hakkında yazı yazarak insanları etkilemeyi pek sevmem. Uzun süredir araştırdığım bir konu içerdiği ve kişisel gelişim içerdiği için bu yazımı eklemek istedim. Umarım kitap araştırmaları yapanları etkilememişimdir.

Sağlıcakla kalın.. Herkese mutlu bir hafta diliyorum…
Bu arada fotoğraflar bana ait (;
Sevgiler
Elif.

Leave a Reply

Your email address will not be published.