Zarafet Akademi

Home / Genel / Zarafet Akademi
Zarafet Akademi

Bir pazar günü saatler karışmış, Türkiye saatin kaç olduğunu bilemeden uyanmıştı. (: Seçimler sebebiyle 8 Kasımda öne alınacak saatler akıllı telefonlar tarafından kendiliğinden 25 Ekimde alınmıştı. Bense saat karışıklığından ziyade hastalık yüzünden yataktan kalkma savaşları verdim ama sonunda kazandım ve birazcık geçte olsa Zarafet akademinin 4. yaş günü için düzenlenen Business Etiquette § Dress Code Eğitimi etkinliğine gidebildim. İyikide gitmişim! (:

Zarafet Akademi
bünyesinde verilen eğitimde Gökhan Dumanlı, iş dünyası profeyonelleri için gerekli olan iş görüşmeleri, yazı dili incelikleri, e- posta adabı, iş toplantıları ve iş yemeklerinden, beden dilinin öneminden bahsetti. Niyazi Erdoğan ise iş dünyasında etkili bir izlenim yaratarak profesyonel görüntüye nasıl sahip olunabileceğinden ve kişilerin statülerini gösteren giyim kodları ile birlikte iş hayatında veya sosyal yaşamda nasıl seçimler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı.

Gökhan Dumanlı ve Niyazi ErdoğanGökhan beyin detaylı anlattığı noktalardan ve benim en ilgilimi çeken kısım E-posta adabı oldu. Gün içerisinde çok fazla mail alıyorum ve insanların kendilerini tanıtmadan yapmak istedikleri çalışmaları anlatmaya çalıştıkları (!) maillerle karşılaşıyorum.

E posta adabı ile ilgili aldığım notlardan bazıları şöyle : 
– Hitap ve selamlamanın ne kadar önemli olduğu : Bey, Hanım.. 
– Konu kısmında eklenen fazla işaretlerin ???, !!! ne denli yanlış olduğu..
– Anlatılmak istenilen konudan sonra ‘Sevgiler veya iyi çalışmalar‘ sözlerinin eklenmesi gerektiği..
ve en önemli nokta ise ;
– E-posta tamamlandıktan sonra bir kere sesli bir şekilde okunması gerektiği!

Daha bir çok önemli detaydan, beden dilinin inceliklerinden bahsetti Gökhan bey.

eğitim

Öğlen yemeğinden sonra Niyazi Bey eğitime devam etti.

Niyazi Bey, sıcak renklerden soğuk renklerden bahsetti. Renklerin Etkileri yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
renkRenklerle ilgili aldığım bazı notlar : 

Turuncu rengi taşıyan kişiler, güçlü, resmi olmayan, elde edilebilir imajı verir. Turuncu dikkat çekici bir renktir.

Kırmızı rengi taşıyanlar, insancıl, heyecanlı, hırslı, güçlü ve ateşli bir karakteri yansıtır. Kırmızı, tnsiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır ve iştah açıcıdır.

Yeşil, uyumlu, doğal, güvenilir, rahat bir yapıyı işaret eder.

Mavi rengi ise; saygı..

Özellikle lacivert, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır.

Mor rengi taşıyan insanların; sanatçı ruhlu olduğu söylenebilir. Mesleki ilişkiler açısından en yaşlı renktir.

Kahverengi taşıyanlar iletişime kapalıyım, teklifsiz, rahat, doğal biriyim mesajını verir. Toprak rengi olduğu için diğer insanlar arasında kaybolacağından iş toplantılarında tercih edilmemeli.

Beyaz rengi giyen insanlar ; iyilik, saflık, temizliki istikrarı simgeler. Tüm toplumların kutsal rengidir. Bu rengi sevenler, çatışmadan uzak, farklı ve özgür bir dünyanın arayışı içinde olanlardır.

Gri rengi taşıyanlar ; ağırbaşlılığın, sadakati, sessizliği simgeler.  Bu rengi sevenler işine fazla önem veren ama hırslı olmayan insanlardır.

Siyah rengi taşıyan kişiler, güç, otorite, gizem, inceliği simgeler. Hırsında ifadesidir.

Niyazi bey, renklerin dışında, bedene göre giyim, erkek ve hanımlarda vücut yapısı ve uygun giyim hakkında bilgiler verdi. Son olarak bu güzel pastayı yedik ve Zarafet Akademinin 4. yılını kutladık. (:

Zarafet Akademi

En güzel yanı da etkinlikten ayrılırken Gökhan bey’in herkes için söylediği bir kaç cümle idi sanırım. Benim için söyledikleri de pek hoşuma gitti. Kendimi çok iyi ifade ettiğimi söyledi. (: Bende böyle düşünüyorum ve kendilerine çok teşekkür ediyorum.. (:

Leave a Reply

Your email address will not be published.