Hayvanlar için ..

Home / Genel / Hayvanlar için ..
Hayvanlar için ..

Yaklaşık 4-5 gündür süren hastalığım nedeniyle yazı yazamadım, yayınlayamadım.  Mevsim değişiklikleri sebebiyle hiç dışarı çıkmasanız bile hasta olabilirsiniz. Ben vitamin destekleri ile ayakta duruyorum aman kendinize, sağlığınıza dikkat edin..

Hayvanları çok seviyorum ve onlarla çokta iyi anlaşıyorum. Gönül isterki herkes benim gibi olsun ama ne mümkün! Üstelik hayvanlardan korkmanın dışında her yer onlara eziyet eden mahluklarla ( insan demiyorum! ) dolu..

Evde baktığımız rahat yiyip içen hayvanlar dışında, doğal yaşamda özellikle şehir hayatında zar zor yaşamaya çalışan bir çok hayvan var. Önümüz kış! Kuşlar için pencere önününe bir kap su koymak, bir parça yiyecek koymak hiçte zor olmamalı.

Sokak hayvanları sizin onlardan korktuğunuzu veya onları sevdiğinizi çok iyi bilirler. Nereden mi biliyorum (: Hemen hemen her gün yaşadığım olaylardan tabiki. Bir tanesini anlatmak isterim.

Pek sevgili ve değerli arkadaşım Gözde ile bir akşam saat 10- 11 civarı hem muhabbet ediyor hem eve yürüyorduk. Gözde, küçükken köpeklerin ona saldırması nedeniyle ciddi şekilde korkuyor ve oturdukları evin yakınındaki açık alanda 5-6 köpek ev kurmuş, tahminimce kışı geçirmek için plan yapıyorlar (; ( geçici bir toplanma olabilir diye düşünüyorum.) Gözde kendisini eve bırakmamı istediğinde hep aynı tepkiyi veriyorum. Korkmaması gerektiğini bunu hayvanların çok iyi anladığını anlatıyorum. Ama sonuçta bir travma yaşamış.. ( Bu travmalar atlatılabilir. Unutmayın her şey sizin elinizde! ) Gözdeyi bırakıyorum ve arkamı döner dönmez 3 köpek hızla bana koşmaya başlıyor. ( Kalbim küt küt tabi etrafta kimse yok ) Ama onları öylesine seviyorum ve kontrol edebileceğime inanıyorumki.. O an aklıma Nat Geo ‘da Köpeklere Fısıldayan Adam geliyor (: Elimi uzatıyorum ‘ Oturrr!’ diyorum. Üçü birden oturuyor ve hayvalamaya devam ediyorlar. İtiraf edeyim o an gülmemek için kendimi zor tuttum. :D Onlarla insanmış gibi konuşuyorum. Diyorum ki : ‘ Ben size zarar vermedimki. Arkadaşımı eve bırakıyorum. Neden bağırıyorsunuz? ‘  :))) Evet size çok komik gelebilir. ‘Hadi canım sende’ diyebilirsiniz ama gerçekten susuyorlar ve ben gidene kadar kalkmıyorlar.. İşte böyle keyifli bir hikaye..

Şimdi aşağıdaki videoyu dikkatli izlerken empati yapmanızı rica edeceğim. Videoda bir kadın, kozmetik firmalarının hayvanlar üzerindeki çalışmalarının kendi üzerinde yapılmasına izin veriyor. İzlerken tüylerim diken diken oldu.

Şimdi bahsetmek istediğim bir diğer konu ise ; sokak hayvanları için yapabileceğiniz küçücük bir iyilik!

hayvanlar için

Chunky animal, 3 yılı aşkın bir süredir sokak hayvanları hakkında ki bilinci arttırmak için çalışan iki üniversite öğrencisinin kurduğu ‘Bir Porsiyon İyilik’ Platformu. 3 sene önce 5 çuval mama ile hayvanlara yardım etmek isterken, herkesin büyük büyük mamalar alamadığını ama onları beslemek istediğini görmüşler. Güvercinlere alınan bir liralık buğdaylardan ilham alıp bir porsiyonluk mama yapmaya başlamışlar.

Web sitelerinden ‘Bir Porsiyon İyilik’ satın almak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Bu üründen elde edilecek olan gelir ile 2₺ ‘ye aldığınız her bir chunky ( 1 kap mama ve 1 kap su) sayesinde siz sokakta bir dostumuzu doyurabileceksiniz. Gelirinin bir kısmıyla ormanda yaşayan ve insanlara uzak olması sebebiyle açlık sorunuyla karşılaşan köpekleri de Chunky kurucuları (Yunus Emre ÇANKAYA – Yusuf ÇANKAYA) doyuracak. Gerek klinik masrafları gerekse barınak sorunlarına da harcanıcak bu gelir sayesinde, siz sadece bir porsiyon mama almış olamakla kalmayıp bir çok hayvana destek ve yardımda bulunmuş olacaksınız.

Umarım benimde hayvanlara ve hayvan severlere birazcık da olsa katkım olmuştur.

Sevgi ile kalın..
Elif

Leave a Reply

Your email address will not be published.