İnstagram ‘da Doğru Bilinen Yanlışlar

Home / Genel / İnstagram ‘da Doğru Bilinen Yanlışlar
İnstagram ‘da Doğru Bilinen Yanlışlar

Aylardan aralık olmuş, havalar soğumuş, ben hastalıktan kurtulmuşum, üşüyorum ve sonunda bloguma yazabilmişim :) Başlıktan da anlaşılacağı üzere son zamanların en popüler sosyal ağı ‘instagram‘ dan, instagramda doğru bilinen yanlışlardan bahsetmek istedim bugün.

Blog yazmaya, sosyal medya insanları bu kadar ele geçirmemişken ‘sosyal medya’ hakkında yazarak başladım. İleriki zamanlarda burada Sosyal Medya butonu açıp o yazılarımı da ekleyebilirim, bilemiyorum. Beni bu yazıya iten tam olarak ne?  Aslında sürekli gözlem mi mesleki deformasyon mu bilmiyorum. Bir çok firmaya freelance sosyal medya danışmanlığı ve yöneticiliği yaptım, yapmaya devam ediyorum. Bu süreçte ki gözlemlerimden yola çıkarak yazıyorum.

İnstagram’da Doğru Bilinen Yanlışlar

instagram - kahve

 

 • Paylaşılan bir postun tüm takipçiler tarafından aynı anda görüleceği düşüncesi !
  Hemen hemen her markanın her kullanıcının düşündüğü bir yanlış. Paylaşım yapıldığı an aktif olan kişilerin görebileceği gerçeği gözden kaçırılıyor. Örneğin, benim 53K takipçim var ve hepsinin aynı anda o gönderiyi görmesi bekleniyor gibi..
 •  Çok takipçili kişiler bizim profilimizi paylaşırsa bize de takipçi gelir mantığı !
  Eğer aktif olarak yaptığınız bir iş yoksa yani kişisel hesabınız ise böyle bir beklenti içine girmek anlamsız. İnsanlar sizin kişisel hesabınızda ki milyonlarca selfie yi görmek istemeyecektir. (: Eğer bir marka iseniz veya ürün satışı yapan bir firma iseniz işte o zaman sıradaki maddeye bakmanız gerekli.

 • İnstagram’da belli bir kitleye ulaşmış kişilere ürün gönderirsek paylaşırlar ve satışlarımız artar mantığı!
  Bakın burada ince ve hassas bir noktaya değineceğim. Bu yazdığım başlı başına yanlış bir durum değil ama bu sosyal mecrada şöyle bir handigap var. Hemen anlatayım. İnstagram da suggest olma dediğimiz bir durum var. Mesela hemen hemen her fotoğrafına ‘instagram’ etiketi atan birilerini gördüyseniz suggest olmak için uğraşıyordur. ;)
  İnstagram tarafından suggest olmak demek, instagramın sizi belli zaman aralığında öne çıkarması daha çok kitleye ulaşmanız demek. ( Genellikle yabancı kitlelere ) İnstagram sizi suggest ettiğinde 50K takipçiniz varsa sabah kalktığınızda kendinizi 100K olarak bulabilirsiniz. :) Ama sizinde düşündüğünüz gibi aktif bir kitleye değil. Yani,
  Firma ve ya markaları bunları bilmediğinden sugesst olmuş hesaplara ürün gönderip takipçi beklentisine giriyor ve 20 kişi bile elde edemiyor.  Dikkat edin!
 • İnstagramda ‘bir şey’ olduğumu belirtmeliyim düşüncesi. ( Profil açıklaması ) 
  Evet gelelim bir de insanlarımızda oluşan bu ‘bir şey olma’ düşüncesine. Profiline olmadığı ‘O’ şeyleri yazandan mı bahsedeyim. İlla bir şey olmak ve onu orada sergilemek isteyip birilerini kopyalayandan mı ? Çok tuhaf. Blogger olmasam profilimde mesleğimi yazardım sanırım. Kişisel tercih tabiki saygı duyarım ama bu konuyu bir düşünün derim. (:
 • İnstagram trendlerine göre ‘kafe’ ya da ‘butik’ açma düşüncesi.
  Bu maddeyi ekledim çünki bizzat şahit olduğum ve kiminin başarılı olduğu kiminin olmadığı değişik bir durum (: Bir sosyal ağı nasıl menü olarak kullanır bir kafe! Bence utanç verici. Takipçi artırmak için uygulanmış bir yöntem deyip geçiyorum ve bu maddelerin ‘bana göre’ yanlış olduğunu, gözlemlerimden ibaret olduğunu tekrar eklemek istiyorum.
 • Konuyla alakası olmayan yüzlerce hashtag ( # ) eklersem belki çok beğeni gelir düşüncesi.
  Hashtaglere sınırlandırma geldiği gibi, yaptığınız yorumlara ve aynı anda takip etme sayınıza bile müdahale edecek kadar akıllanan ve sürekli güncellenen bir ağ var karşınızda  (: Ay yanlış yazdım deyip silip, eklediğinizde bile o görseli artık o hashtaglerde göstermiyor. Her şey ilk çıktığı gibi olsa hashtag değiştirerek milyon takipçi edebilirdiniz ama artık maalesef..
  Bu arada ilgilisine not : Aynı dakika içerisinde 49 kişi takipten çıkabilirsiniz. Fazlasına müsade yok (:Bugün yaşamadığı bir hayatı instagramda paylaşan onlarca kişi sayabilirim size. Ama işin iyi yanı ise bu hemen anlaşılıyor. Samimi olun! Zaten takipçiniz artacaktır (:

Tüm sosyal ağlar gibi instagram trendinin kendini başka bir sosyal ağa bırakacağını düşünüyorum. Zaten şimdiden bile 6 gün önce paylaşım yapmış hesaplar görmeye başladım. Fakat bu demek değil ki instagram tamamen unutalacak..

Bu yazıyı yazmışken şunu da eklemeden edemeyeceğim. Birlikte çalışma yaptığımız firmalara dm veya e mail ile ulaşıp ürün talep eden insanlar var. İyi analiz etmeden kimse ile çalışma yapmayın benden söylemesi (;

Umarım faydalı olmuşumdur.
Sevgiler herkese..

Leave a Reply

Your email address will not be published.