Şal alırken nelere dikkat ediyorum ?

Home / Genel / Şal alırken nelere dikkat ediyorum ?
Şal alırken nelere dikkat ediyorum ?

Bana şüphesiz en çok gelen sorular şallarımla ilgili. Bu sebepten size ‘Şal alırken nelere dikkat ediyorum ?’ yazmaya karar verdim. Şallarda kendi aralarında özellikleri, desenleri ile ayrılıyor. Kendi şallarımı nasıl ve neye göre seçiyorum anlatmadan evvel ipek şallarla ilgili az buçuk sitemde bulunayım..

İpek şal, kullanımı ve rahatlığı dolayısıyla ülkemizde epey popüler oldu. Popülerlik bir yana da ben rahat olduğu için kullanıyorum. Fakat her şeyde olduğu gibi ‘ipek’ şallarında genleriyle oynadılar. İlk zamanlar çıkan, ‘gerçekten’ Hindistan’da dokunan ‘O’ özel %100 ipekler nerdee.. Şimdi görüyorum, dokunuyorum %30 ipekle dokunmuş şalları da %100 ipek diye satıyorlar..

İpek şal almaya gittiğinizde onları bölümlendirmiş buluyorsunuz. İpek dediğin içine başka bir madde karıştırılmamış olan değil mi yahu ? Hal böyle olsaydı her dükkandan rahatlıkla alabilirdik ‘ipek’ şallarımızı ama öyle değil. Öyle değil çünkü kimse işini yüzde yüz doğru yapmıyor. Zaten yapsalardı dünya mükemmel bir yaşama alanı olacaktı. Neyse uzatmadan konuya döneyim. Şal alma işi bence herkese has bir durum. Örneğin ben hangi renge ihtiyacım varsa onu ararım. Amma velakin öyle sabit bir yerden aldığım yok.

‘Şal alırken nelere dikkat ediyorum ?’

Dediğim gibi, şallarımı aldığım sabit bir yer yok. Ben şalımı önü yuvarlak şekilde bağlamayı sevdiğimden ilk dikkat ettiğim nokta yumuşaklığı oluyor. Siz şalınızı en çok ne şekilde örtüyorsanız ona uygunluk açısından yumuşak mı sert bir yapıya mı sahip buna bakabilirsiniz.

İkincil olarak : Rengi!

Olmazsa olmaz dediğim renklerin dışında ihtiyacım olmayan bir rengi almıyorum. Peki olmazsa olmaz dediğin renkler neler ? diyorsanız ; Siyah, Altın ( gold), Pudra ya da Fuşya

Üçüncül olarak : Özelliği

Alacağım şal illa da ipek olsun demem. Bazen paşmina kullanıyorum  ki paşmina şallarda ipekler gibi! Kimi kaliteli kimi çok kötü. Şalın önü eşarp gibi dursun istiyorsanız; paşmina şallar önerimdir. Benim sürekli kullandığım siyah şalımda paşmina :)

Parlak olmayan çift taraflı kullanılabilen %100 ipek şalları da pek seviyorum.

Dördüncül olarak  : Deseni

Genellikle düz renk şal kullanıyorum. Dantelli modellerden hiç hoşlanmıyorum. Tek kullandığım desenli şallarım; baykuşlu ve kedili. Onlarla da namaz olmadığı için genellikle yakın mesafeye gittiğimde takıyorum. (:

Bunlarda şallarımdan en sevdiklerim :

düz şal
düz şal

 

kedili
kedili
baykuşlu
baykuşlu

TRENÇKOT - ELİFKUBRAGENC
Umarım faydalı olmuştur (:

♥ Sevgiler ♥
Elif

Leave a Reply

Your email address will not be published.