Starbucks ‘Tarçınlı Kış Latte’ Deneyimim

Home / Genel / Starbucks ‘Tarçınlı Kış Latte’ Deneyimim
Starbucks ‘Tarçınlı Kış Latte’ Deneyimim

Bugün şahane bir blogger etkinliğindeydim ve taze taze yazayım dedim. Starbucks’ın ‘Tarçınlı Kış Latte’ deneyimimi sizinle paylaşayım istedim.

15 Ocak Cuma günü tüm Starbuckslarda bulabileceğiniz Tarçınlı latteyi ilk biz bloggerlar denedik ve değerlendirdik. Yeni çıkacak Tarçınlı Kış Lattesi’nin içerisinde karabiber, zencefil, white mocha, 7 çeşit baharatın bir araya geldiği çay konsantresi vb. var. Bu yeni lezzeti ilk kokladığınızda yoğun bir zencefil kokusu alabilirsiniz. Starbucksta Chai tea latte severler bence bu latteyi de sevecektir. ‘Baharatı kahvede de pek severim!’ , ‘Geleneksel lezzetler olmazsa olmaz!’   diyenlerdenseniz bir tadın derim.. (:

Bu yılın Starbucks EMEA bölgesinin barista şampiyonu Gürkan Kumak’ tan öğrendiğim kahve tüyolarını sizinle paylaşayım.

Mükemmel kahve demlemek için 4 şey gerekli!
* Oran ( Mükemmel oran: 180ml /10 GR kahve)
* Ölçme ( Ölçüm kağıt filtreye veya kahveyi yaptığınız makineye göre değişiklik gösterir, dikkat edin )
* Su 
* Taze Kahve

Kahvenin aromasını kaybetmesine sebep olduğu için kesinlikle kaynar suyu kahve üzerine dökmüyoruz! Ayrıca ben sütlü kahve sevdiğimi kahveye ayrı bir tat kattığını söylediğimde Gürkan bey sütün kendileri için çok değerli olduğunu kahvenin aromasına karışıp iyi bir lezzet oluşturduğuna değindi.

Bol kahveli, keyifli bir etkinlikti. (: Sizde Tarçınlı Kış Lattesini deneyimlerseniz bana yorum olarak fikirlerinizi yazabilirsiniz.

Sevgiler Elif’ten..

starbuck- elifkubragenckave

Leave a Reply

Your email address will not be published.