Beyaz

Home / Genel / Beyaz
Beyaz

Bu postta size bir öneri de bulunmak, kombin yapmak için hazırladığım yazıyı bir kenara koyup aslında ‘algı’ ile yönetildiğimiz şu zamanlar hakkında düşündüklerimi yazmaya karar verdim. Konu başlığım ‘Beyaz’ çünkü bu sene beyaz tam anlamıyla altın çağını yaşıyor. Hemde her markada! Beyaz ev dekorasyonları, beyaz ev aletleri, arabalar, ayakkabılar daha pek çok şey sayabilirim.

Nasıl oldu ? Ne zaman bu kadar etki gösterdi bilmiyorum? Ama şunu iyi biliyorum:
‘ Algıyı çok iyi yönetiyorlar!’

Nedir ki bu algı yönetimi diyebilirsiniz. Nacizane açıklamak isterim. İnsanların duygularına dokunarak, kendi rızaları ile manipüle etmek. Bir grubu, insanlığı ikna etmek!

Örneğin, beyaz araba bu sene patladı! En çok aranılan ve alınan araba rengi bu sene beyaz idi ve normal fiyatlarının epey üzerinde satılıyor halbuki en maliyetsizi diye biliyorum. Boya sıkıntısı vs yok. – Yanlışım varsa düzeltin lütfen – Sırası değil ama sırası gelmeden de eklemek isterim. Geçtiğimiz senelerde tv de yayınlanan bazı dizilerdeki takıların günümüze kadar hala hunharca satılıyor olması da büyük bir algı çalışmasıydı bence! Yoksa kim gitsin durup dururken zümrüt rengi kolye, küpe takımı alsınki..

Gelelim ayakkabıda ‘beyaz’ trendine! Adidas bu sene hem Türkiye’ de hem yurt dışında inanılmaz satışlar yaptı. Hiç bir yerde bulunamaz hale geldi! Çünkü ‘O’ da beyazdı. Önce spor ayakkabıya alıştırdılar bu algı yönetimi ile sonra beyaz (yani aslında hiç giyilmeyen bir renk) için bir trend oluşturdular! Şimdi diyebilirsiniz siz de aldınız giyiyorsunuz diye. Evet aldım ama bunun bilincinde olarak ve ihtiyacım dahilinde  olduğu için aldım. Yanlışlarımı da en nihayetinde kabul eden biriyimdir. Fakat iyiki farkındayım diyorum! Olmayanlar içinde bunu buraya yazmak istiyorum.

Bu zamana kadar yazdığım hiç yazıda, düşündüğüm hiç bir konuda ısrarla ‘doğrudur’ demedim, dememde. Burada yazılanlar benim şahsi düşüncelerimdir. Yanlışların farkında olmak başka, farkında olmadan yaşamak başka..

Daha az tüketen, bilinçli bir toplum olma dileği ile..

Selametle..

adidas
Not: Bu güzelim fotoğrafları da bu yazıya eklemesem olmazdı (:

Leave a Reply

Your email address will not be published.