Süleymaniye’ de Bir Gün

Home / Genel / Süleymaniye’ de Bir Gün
Süleymaniye’ de Bir Gün

İstanbul’da mutlaka gidilmesi, görülmesi yerlerden biri olduğunu düşündüğüm Süleymaniye‘den bahsedeceğim bugün sizlere. Hafta sonu nereye gitsem ? Neler yapsam diye düşünenlere için de bir alternatif aslında. Bu hafta sonu Süleymaniye’nin tarihi kokusunu içinize çekebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Eminönü’nden ya da Beyazıt’tan yürüme mesafesinde olan Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın eşsiz eserlerinden sadece bir tanesi. Kanuni Sultan Süleyman adına yapılan camii Klasik Osmanlı mimarisine sahip büyük bir eser. Görmek gerek, gitmek gerek… İçinde en güzel hat sanatı örnekleri bulunan camii de namazınızı eda ettikten sonra meşhur kuru fasulyecilere uğrayıp karnınızı doyurabilirsiniz. Süleymaniye’ de yediğim en güzel kuru fasulyeciyi’ de sizinle paylaşmak isterim. 1924’ten beri İstanbul’ lulara hizmet veren, camiinin karşısında bulunan : Erzincanlı Ali Baba 

Kuru fasulye demişken bu yıl Rize gezisi yaparken uğradığım Lale Lokantası‘nda yediğim kuru fasulyeyi hayatım boyunca hiç bir yerde yemedim. Mutlaka uğramanız, tatmanız gerekir. Gidilecek yerler listenize ekleyin derim. ;)

kuru-fasulye

Namazlarınızı eda ettikten ve karnınızı doyurduktan sonra camiinin çıkışından Eminönü’ne uzanan ince dar yokuştan aşağı doğru yürümenizi tavsiye ederim. Buraya her geldiğim de sokaklara asılan rengarenk şemsiyelerin altında fotoğraf çektiren insanlarla karşılaşırım. Artık bu sokaklar da fazlasıyla kozmopolitik…

Kafanızı yukarı kaldırdığınızda eşsiz manzarayı seyredebileceğiniz bir çok mekan olduğunu göreceksiniz. Burada ki kafelerin çoğunun bir yanı Süleymaniye Cami’sine bakarken diğer yanı boğazı görür. İşte İstanbul’u rahatlıkla seyredebileceğeceğiniz kafeler :

  • Seyr-i Cihan
  • Kubbe-i Aşk
  • Cafe 90’lar
  • Mimar Sinan Teras Cafe
  • Hüsnü Ala
  • Nova Şantiye

    Galata Kulesi
    İstanbul’u rahatça seyredebileceğim, çayımı yudumlarken tarih kokusunu içime çekebileceğim nezih ve şehrin kalabalığından uzak yerleri seviyorum. Şehrin gürültüsünden biraz olsun uzaklaşmak ve İstanbul’u seyretmek insana iyi geliyor. Gün batarken Galata kulesine karşı kahvenizi yudumlayıp ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.