Peygamberler Şehri Urfa’daydım ben!

Home / Genel / Peygamberler Şehri Urfa’daydım ben!
Peygamberler Şehri Urfa’daydım ben!

Urfa, islamiyetin kabulünden sonra ‘Evliyalar Şehri’ ve tarihten günümüze ‘Peygamberler ve Evliyalar Şehri’ olmuştur. Bu kadar manevi hazinesi olan bir şehre günlerimi, saatlerimi daha da fazla ayırmak, gezmek, görmek öğrenmek isterdim. Allah nasip ederde yeniden gidersem diye Urfa‘da mutlaka görmem gerekenler listesi hazırladım. (:

Bu şehrin simgesi haline gelmiş Balıklı gölde bu fotoğrafı çekmek hiçte kolay olmadı. Öyle kalabalıktı ki… Birazcık şanslıydım birazcık da açıyı doğru yakalamıştım sanırım.

Beni Urfa’da İstanbul’dan tanıdığım çok sevgili bir abimin ailesi karşıladı. Ben şu Doğu bölgesinde gördüğüm misafirperverliği hiç bir yerde görmedim yahu. Beni alıp bağ evine götürdüler. Bağdan, bahçeden topladığım doğal meyvelerden yedim. Çiğ köftenin yumurtalısı tam da benim gittiğim mevsim yenilirmiş. Yumurtalı köfte yedim üstüne açık havada çay içtik. Asla unutamayacağım anlara yenileri daha eklenmişti. (:

Sonra takipçilerimden bazıları ile buluştuk. Balıklı gölü, Mancınık kalesi, seyir tepesini, Mevlid-i Halil’i, Rızvaniye camiini, Halil Rahman camiini, Dergahı, Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı, Manice oteli, ucuzluk pazarını gezdik. İkiler ciğer’de ciğer yedik. Ben beğenmedim maalesef.

Ertesi gün Urfa Kent Mozaik müzesini gezdim ve bana göre burası efsane güzellikte bir müze! Bir müze düşünün ki çağlara ayrılmış. Hiiç çıkmak istemedim. Mutlaka gidilmesi gerek! Gezmelerden vakit bulursam videoyu editleyip Youtube’a atacağım :D

Urfa’da yediğim yumurtalı köfetenin ( çiğ köftenin yumurtalı yapılmış hali) tadını asla unutamam ama Diyarbakır’da yediğim lezzetli ciğeri burada bulamadım. Belki de yerinde yemedim bilmiyorum ama açıkçası ciğeri Diyarbakır’da yerim. (:


Gümrük Han’da içtiğim Menengiç kahve bana yetmedi de hemen peşine ikinci bardağı içtim. Ben kahvemi içerken arkada sıra gecesi kıvamında efsane seslere sahip iki amca geldi, iyi ki de geldi. Unutulmaz bir kahve deneyimi yaşadım. Elimden geldiğince çekmeye çalıştım. Videoyu izlerseniz dinleyebilirsiniz.

HarranHalfeti mi ?’ diye sordum yerlilere. ‘Nereye gideyim?, Nereyi görmeliyim ?’ Dediler ki : ‘Herkes Urfa’yı Harran’dan ibaret sanıyor. Halfeti’yi görmeye git! Nasıl olsa bir gün yolun tekrar buralara düşer o zaman Harran’ı görmeye gidersin.’ Ben de tam olarak bunu yaptım.

Gaziantep ve Urfa arasında şahane bir yer Halfeti….

Türkiye’de ki en güzel müzelerden biri Şanlıurfa Arkeoloji & Mozaik Müzesi ve Balıklı Göl Vlogumu buradan izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.