Bosna Gezi Notlarım

Bosna Gezi Notlarım

Bir çok insanın aklına Bosna denilince halen 1992 yılında ki katliam gelir. Buruk şehir Bosna’ya gideceğim için inanılmaz heyecanlıydım. Hem ilk kez yurt dışına tek gidecektim hem de en çok görmek istediğim yerleri tek başıma keşfedecektim.

Balkanların müslüman ülkesi Bosna!

Öncelikle söylemek isterim ki pasaport ve bilet aldıktan sonra Balkan ülkelerine vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Soğuk bir kış akşamı indiğim Bosna’ya, beni havalanından henüz hiç tanımadığım sadece birinin ricası üzerine getirdiğim emaneti teslim edeceğim renkli eşarplı kız karşıladı. Bu ülkede Ziraat Bankası olduğunu öğrendiğimden paramı dönüştürmemiş ve çekmemiştim . İner inmez Ziraat Atm den para çektim. ( Bosna parası: Mark // KM // BAM) Daha önceki araştırmalarım bana Bosna hattı kullanırsam daha karlı olacağım yönündeydi. Hemen bana göre epey küçük olan bu havalimanındaki tek büfeden 4KM e hat alıp içerisine 5KM yükleyip 3KM ile 3Gb internet yaptım. Ardından Sarejova’ya şehrin kalbine yolculuğum başladı. Avrupa’nın en müstesna çarşılarından Baş Çarşı’da Hostel’e yerleşip hemen kısa bir gezintiye çıktım.

Hosteller bir ülkede konaklamanın en ucuz yolu. Hatun ve erkekler için ayrı veyahut karma odalarda ranzalarda konaklamak lüks olmasa da daha sonra hatırlayacağınız hoş anılar biriktirmenize yardımcı olabilir. Bu sayede Farklı ülkelerden yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.
Gerçi benim gittiğim yerde epey Türk vardı ama yinede güzeldi. Ben Hostel Ljubicica de geceliği 15KM ye kaldım. Ertesi sabah erkenden uyanıp Sarajevo’ yu keşfe çıktım.

Havalanından Başçarşı’ya otobüs bileti 15KM, tren ile gitmek isterseniz bilet: 1.80KM
Şehir içinde gezerken bu treni kullanacağınız için şu bilgiyi hemen ekleyeyim. Aldığınız bileti okuttuktan sonra sakın ola imha etmeyin. Ara duraklarda güvenlikler gelip kontrol ediyor. Ceza yememek adına buna dikkat edin(:

Sarajevo ya gelip buranın sularından içmemek olmaz. Ama dikkat edinGazi Hüsrev Bey Camii caminin dış kısmında bulunan ve her daim akan suyun 1. Çeşmesinden içerseniz Bosna’ya tekrar gelirsiniz ya da 2. Çeşmeden içtiyseniz Bosna dan evlenebilirsiniz 😀 Ben bilmeden ve gerçekten yanlışlıkla 2. Çeşmeden içtim sonra ayrılmadan tekrar 1 den içtimki tekrar geleyim bu topraklara (:

Şehrin her yerini biliyormuşçasına gezmek çok keyifli. CityMaps2go uygulaması ile her yere kolaylıkla ulaştım. Harita okumak önemli şey vesselam!


#Bosna’ da Sarejova’ da ;

📍Buregdznica’da Burek yiyebilir,
📌Morica Han’da çay ya da kahve içebilir,
📍Zewljo (jelyo)’ da yöresel yemek çevapi ( soğan+kaymak+köfte+pide),
📌 Tatlı için krem shop a uğrayıp şahane Triliçe yiyebilirsiniz.
📍 Zlatna Rbica’da kahve içebilir,
📌 Ferhatovic’de Karabatak yemeğini test edebilir,
📍Male Daire de nargile deneyebilir,
📌Staklo’ da mantı yiyebilirsiniz.

Sarajevoyı keşfettikten sonra ertesi gün büyük heyecanla hostelden ayrıldım. Sabah olmazsa olmaz Başçarşı’da Buregdzinica Burek yedikten sonra Mostar’a gitmek üzere yola koyuldum.

#Bosna’ da Sarejova’ dan şuraları gezmeden ayrılmayın :

–  Başçarşı
–  Başçarşı Sebili
– Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camii
– Saat Kulesi
-Ferhadija caddesinde gezinti
– Moriça Han
– Bezistan
– Gazi Hüsrev Bey Medresesi
– Latin Köprüsü
– Bosna savaşı sırasında saatlerce yanan , milyonlarca el yazmasının yandığı Ulusal Kütüphane
– Sönmeyen Ateş
– İnat Kuca
-Aliyya İzzet Begoviç’in anıt mezarını ziyaret
-Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu medresesi
-Katolik Katedrali

Bu saydığım yerler bir bine epey yakın o yüzden yavaş yavaş gezmenizi öneririm. (:

Mostar’a otobüs ile gitmek için ;

Sarejova’ dan 4 numaralı trene binerek Amerikan konsolosluğu durağında inmeniz gerek. Biraz ilerleyince Otogarı göreceksiniz.
Otobüs bileti 17-20KM

Mostar’a tren ile gitmek için ;
Sabah erken saatte uyanmanız gerek. Ben çok istedim ama trenlerin çalışıp çalışmadığından emin olmadığımdan erken uyansamda gitmedim. Tren ve otobüs aynı yerden kalkıyor.
Tren bileti: 11KM

Mostar’ a geldiğinizde göreceğiniz en güzel manzara yerini söylüyorum. Not edin! (:

Koski Mehmet Paşa Camiinin minaresi.
Tabi minareye çıkmak kapı üzerinde yazılı olduğu gibi ücretli. Kimseye bir şey sormadan yerli halkmış gibi elimi kolumu sallayıp, kimseye de bir şey sormadığımdan benden kimse bir şey istemedi. Sonra yolda karşılaştığım Trabzonlu abilere de söyledim onlar da bu muhteşem manzarayı görmeli. Herkes görmeli (:

1 gece Mostar da couchsurfing sayesinde ücret ödemeden konakladıktan ve yeni arkadaşlıklar edindikten sonra yollar beni Vrelo Bosna’ya götürdü.

Aşağıdaki fotoğrafı Vlero Bosne yolunda çektim.

Bu fotoğrafı Vlero Bosna yolunda çektim. Şiddetli kar yağıyordu. Sırtımda çantam o kadar ağırlaşmış ve ıslanmıştı ki…Mostar’dan dönerken sürekli karar vermeye çalışıyordum. Bir daha gelememe ihtimalimi düşündüm. Bu yüzden her ne olursa olsun Vlero Bosna’yı görmeye karar verdim. Yollarda hiç kimse yoktu. Sonradan farkediyorum, çantamı epey lüks bir yere emanet bırakmışım… Ardından haritayı açıp saatlerce yürüdüm yürüdüm yürüdüm. Sanki kendime doğru yürüyordum bu yolda. Şarjım bitmiş, hava kararmaya yüz tutmuştu. İşte gerçekten şimdi tek başımaydım. Telefonum kapanınca kaç km kaldığınıda göremeden beni hoyrat şekilde ıslatan kar damlaları ve bu ıssız yolda yürümeye devam ettim. Bazı hatalarımı, kafamdaki olumsuzluklarımı yolda yürürken omuzlarımdan atıp, ardımda bıraktım. Mutsuz olmak için çok geç, zaman durmuyor. Anı yaşamalı! anı en keyifli halde kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalı dedim kendi kendime. Öyle de yapmaya devam edeceğim. Eminim bu yolun anısı bambaşkadır herkeste… Yazları at arabaları, taksiler ve insanlar geçer yollarından…Fakat bende bambaşka bir anı bıraktı. He yolun sonunu merak edenler için şahane bir doğal park ve şelaler var… Değdi mi 11 KM yürümeye! Tabiki! ♥️ #gez #tekbasinagez ⛄️

Blogger Elif Kübra Genç (@elifkubragenc)’in paylaştığı bir gönderi (29 Kas 2017, 08:24 PST)

Bu arada bulduğum dağ evlerini de eklemek isterim. Ekseriyetle instagramdan paylaştığım fotoğraflardan bileceğiniz gibi Trebevic dağında ki Pino Hotel ve Sarejova’da Vukov Konak.

Pino Hotelde konaklamadım, sadece kahve içmeye gittim. Oraya ulaşım yok sadece araba kiraladıysanız yahut taksi ile gidebilirsiniz.

Son gün Ilıca bölgesine bir takipçimin evine kahvaltıya davetliydim.  (: En son gitmek istediğim yer olan Umut Tüneli evlerine yakındı. Çantamı bırakıp şahane evlerin arasından yaklaşık 2 kilometre yürüdükten sonra Umut Tünelini gezdim. Ben pek çok yeri yürüyerek gezdim bu yüzden fazla para harcamadım aslında. Gitmeden BİM den aldığım atıştırmalıklar sayesinde günde 2 öğün yedim. 6 günde toplam 500 lira civarında para harcamışım. Sizde isterseniz tek isterseniz rehber eşliğinde Saraybosna’yı gezebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur yazdıklarım…
Ay sonu Makedonya’da olacağım.
Bol gezmeler diliyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published.