Gergedanlarda #instagram kullanıyor!

Home / Genel / Gergedanlarda #instagram kullanıyor!
Gergedanlarda #instagram kullanıyor!

PASTEL dergisi 4.sayıda yazdığım yazı aşağıdadır. Tüm hayvanları çok seviyor, yeri geldiğinde onlara empati yapıyorum. Bu yazıda bir kadın gergedan ağzından tarafımdan yazılmıştır…Değerli yorumlarınızı unutmayın…

Son zamanların en popüler sosyal ağını, instagramı anneler, babalar, dayılar, amcalar, hatta sokaktaki yaşlı teyze bile yolda zaman geçirmek için kullanıyor. Herkes kullanıyor kullanmasına da nasıl kullanılmamalı kimse bilmiyor. Belki de biliyor ama bilmiyor. Ya da bilmemezlikten geliyor.

Bu ağa düştükten sonra bilinmesi gereken en önemli nokta; alıntılama yapınca “tırnak işareti”nin eklenmesi gerekliliği, bir instagram kuralı değil, dil, saygı ve ahlâk kuralıdır.

Herkes özgür amenna! Ama evindeki banyo halısını çekip reklam yapmak ya da erkek gergedanı koluna takıp ‘kocişini’ (kendi tabirleriyle) insanlara sergileyip, bu ağa düşen her dişi gergedana hava atmak için kullanmaları biraz garip değil mi sizce de?

Peki küçücük bir araştırma ile edineceği gerçek bilgiden yeni bir şey öğrenecekken şu şekilde yazmaya devam edip büyük iş başardığını düşünenlere ne demeli? ;
#Hashtag #nedir? #Nasılkullanılır? #Araştırmak #yerine #yazacağı #cümleyi #hala #böyle #yazıp #işe #yarayacağını #sananlar #kaldı #mı #ki! dediğinizi duyar gibiyim. Olmaz mı!

Profiline, kendini anlatmak için bir sıfat ekleme arayışında olanların dışında, “Profil” dediğimiz yeri kendine dair övgülerle dolduran kalın derili cinsler de var pek tabi!…Onlar derilerindeki parazitlerden rahatsız olmuyor. Yani etrafında kendisinden beslenen, popüleritesi  için kendisiyle arkadaşlık eden diğer ince derililerden ve şişiren parazitlerden rahatsız değiller. Garip!

Pekala şu rengarenk dünyada sanki renk kalmamışçasına sürekli aynı filtre ve renkleri kullanan fotoğrafçılardan herkes sıkıldı da onlar hala aynı renkleri kullanmaktan sıkılmadı. İlahi! Sanki dünya mavi, turuncudan ibaret! 

Elini uzatsan boynuzlarıyla dalacak tipte gergedanları da unutmadım, nasıl unutayım! Her an tetikte, klavye başında ateş topu misali bekleyip, hemen hemen her fenomen(!) tipe ya da kendi fikriyatına ters söze, fotoğrafa ya da videoya bol atarlı yorum yapanlar… Yoo belki böyle yaparak dişi gergedanların dikkatini çekebilir, ahlak bekçiliğini tamamlayabilirler. Onlara hiç bir şey demeyeceğim.

Ah Ademoğlu! Yemek arayan bir hayvan gibi sosyal medyada dişi gergedan avında! Bu ava düşenlerin bilmediği ya da bilmek istemediği ise; bu avcıların sürekli aynı mecralarda avcı olarak kalacağı…

Ben bir gergedan olarak; yazı yazmadan (web sayfası bile olmadan) kendini blogger ilan edenlerden, profilinde kendini övenlerden, araştırma yapmak yerine dm ( direk mesaj ) kullananlardan, yenilikçi olmak yerine aynı pozu çekip defalarca paylaşım yapanlardan, instagramda amatör fotoğraflar paylaşarak belli bir takipçi kazandıktan sonra kendini profesyonel fotoğrafçı sananlardan, hashtag kullanımının nasılını, doğrusunu bilmeyenlerden, takipçi sayısıyla ego kasanlardan, başkasının fotoğrafını ya da yazdığı sözü alıp kendisi çekmiş ve de yazmış gibi davrananlardan, tatile gittim çok mutluyum eğleniyorum siz çalışın çatlayın postlarından çok sıkıldım.

Öğrenmek zor değil! Milyarlar verip aldığınız iPhone’ları “6630” gibi kullanmayı bırakın! Her gün ağlar hakkında gelen güncellemenin nedeni mutlaka belirtilir. Okumadan, neymiş öğrenmeden “güncelle” tuşuna basmayın. Bunun için günde ortalama üç dakika bile yeterli.

Velhasıl bilinçli Gergedanlarında soyu tükeniyor. Şimdi kim nasıl doğru kullanacak sosyal medyayı ya da şu kurak bölgeyi…

Ve unutmayın gergedanların yaşam alanlarının daralması gibi daralıyor instagram postları. Kurucuları da akılsız değil ya! Onlarda sizin kadar akıllı 🦏 gergedanlar! Kazanıyorsanız, kazanacağım diyor ve artık öyle her postu herkese göEkran Resmi 2017-07-22 12.50.10stermiyor bilginize…

 

Son söz olarak ;

Bilinçli gergedanların soyu tükenmesin!

Bilgiyi zaman kadar hızlı ve parazitli tüketmeyin!

Araştırın!

Sağlıklı paylaşımlar yapmanız dileği ile sevgili gergedan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.