İran Anılarım

İran Anılarım

İran’a ikinci gidişim oldu. Bu kez hayli zor geçti. Benim için değil. İnsanlar ve Dünya için. “Bu da olmaz yahu” dediğim her şey oldu. 2 deprem, 1 uçak kazası, ölümler…

İlk gidişimde epey eğlenmiştim. Hatta korumalarla gezmiştim. (: İşin esprisiydi tabi. Ama izlemek isterseniz şöyle link bırakayım : İran’da KORUMALARLA gezdim! 😎 | Vlog 🇮🇷

En baştan başlayayım. Ne zaman plan yapsam hep planlarımın dışında bir şeyler oluyor. Bazen daha güzel bazen planladığımdan farklı bazense kötü şeyler… Kötü şeyleri hep iyiye çevirmeye çalışırım anı kaçırmamak için. Gittiğim ilk hafta deprem oldu. İran adalarını gezmekten ziyade tarihi yerlerini gezecektim. Kendince tanınmış bir influencer tarafından adaya davet edildim ve ekildim. Gerçekten anlayamadım sebebini ama moral bozmadım. Adaları gezmeye devam ederken İran’ın önemli (!) komutanlarından biri Kasım Süleymani Irak’ta öldürüldü. Ülke yasa büründü. Ada’dan uçak bulamadım. Bir kaç gün daha kalmak zorunda kaldım. Neyse 2 gün sonra döndüğümde ise yas devam ediyordu. Halk sokağa dağılmış. Binlerce insan 8 saat tabutu kafalarında taşımış hatta arada ezilip ölenler olmuş. Hayretler içinde izlerken hala o arada nereye gidebilirim, nereyi görebilirim planları yapıyordum inanmazsınız belki.

Eğer merak ediyorsanız kötü şeyler olurken sakindim evet. İyi ki sakinmişim! Hemen bilet alıp ülkeden çıkmaya çalışsam belki düşen Ukrayna uçağında ben olabilirdim. Ben çılgın bir insanım vesselam ne yapacağım belli olmaz diye ailem, takipçilerim, arkadaşlarım epeyce meraklandı. Neyse kötü şeyler olurken ben şahane yerlede gördüm.

İstanbul’a geldim daha 2 gün geçmeden deprem oldu. ( 4.7 ) yani demem o ki nerede olursan ol öleceksen ölümden kaçman mümkün değil. Hayırlı ölüm diliyorum.

Neyse gelelim güzelliklereeee…

tebriz
İran, Tebriz

İran’ın tahmini nüfusu 80,4 milyon kişi civarında ve resmi dili Farsça, ülke nüfusunun; %51’ini Farslar, %24’ünü Azeriler, %8’i Mazandariniler ve Gilakiler, %7’sini Kürtler, %3’ünü Araplar, %2’sini Türkmenler (Meşhed), %2’sini Baluşiler olmak üzere diğer etnik azınlıklar oluşturuyor. Ülkenin kuzeyinde hemen hemen herkesle Türkçe konuşabilirsiniz.

İran’ın muazzam adalarını gezdim bu seyahatimde. Zaten paramız değerli olduğu için hiçte zorlanmadım. İran’ın resmi kullanılan para birimi İran Riyali’dir fakat halkın kullandığı para birimi Tümen’dir.

Öncelikle kuzeye çıktım. Azerbeycan sınırına kadar gittim. Heyran’a vardığımda kar yağıyordu. Hava buz gibiydi ama yayla gibi yerlerden geçtim. Ayranaşı çorbasını bilir misiniz ? Hayatımda yediğim en iyi ayranaşı çorbasını burda içtim. Meğer Heyran bu çorba ile ünlüymüş. Bol sarımsaklıydı. Yazarken bile canım çekti ne yalan söyliyeyim.

Sonra Erbil’e geçtim. Sonra Tebriz, Ardından Tahran ve Adalar ( Kish adası, Qeshm Adası, Hürmüz Adası ) …

Kish adası
Kish adası

Kish adası, küçük Dubai gibi. Her yerde lüks arabalar göreceğiniz bir tatil beldesi aslında. Ama muazzam! Yemek olarak balığı meşhur! Shandiz Restorantı öneririm. Pek çok etkinlik var ve oteller size her türlü olanağı sağlıyor. En güzel etkinliklerden olan dalışı yapamadan döndüm. Çok üzücü. ( Burnum tıkalıydı hava değişiminden)  Çok pahalı otellerde var çok uygunda. Ben tabi daha çok gezmek görmek amacıyla en uygun olanı seçtim. Geceliği 100 lira bile değildi.

Kish adası, iran

Kish adasından Qeshm adasına uçaksız gitmek 1 günümü aldı. Çok mecaralı bir yolculuk oldu benim için. İran’n güneyinde kimse ingilizce bilmiyor. İnternetim yoktu, İran hattım yoktu ve maps.me uygulamasından haritayı indirememiştim. Yani sanki bilinmeyene doğru gidiyordum. Kendini keşfetmeni, düşünmeni sağlıyor bu yolculuklar. Neler yaşadığımı videoya kaydetmek için hayli zamanım oldu (: BURADAN izleyebilirsiniz.

Qeshm adasına vardığımda buranın daha az gelişmiş ve Kish adasına göre büyük olduğunu anladım. Otel ayarlamamıştım. Bodoslama tabiri vardır ya işte tamda öyle daldım adaya (: Neyse Taksici’ye otelim yok önerir misiniz diyince hemen İngilizce bilen birilerini aradı. Bana kendi evinde kalmayı hatta onu kabul etmezsem villa ayarlayabileceğini söyleyince hemen ilk gördüğüm otelin orda inip, wifi’ye bağlanıp, Tehran’dan arkadaşlarımı arayıp telefonu taksici beye verdim. Ağzının payını alıp gitti. Otel sahibi yardımcı oldu, çok yakında başka bir otel ayarladı. Yılbaşı olduğu için her yer doluydu. Neyse sonunda otele yerleştiğimde çok yorgundum ama başarmıştım. Çok mutluydum. Dil bilmeden, harita bilmeden de yol gidebileceğimi artık biliyordum.
3 gün adada kaldım gezecek o kadar çok yeri var ki (: Özellikle kanyonlar muazzam yahu.

elif kübra genç iran
İran, Qeshm adası
elif kübra genç iran
İran, Qeshm Adası

Qeshm Adasında mutlaka görmeniz gereken yerler :
* Yıldızlar Vadisi
* Mangrov Ormanı
* Jzayrnaz
*
Gharkhvrbs
*Ramchah Camii
*Chahkooh Canyon
.
.
.

İran’a gitmeden önce mutlaka videolarımı izleyin. Önyargılarınızı bir kenara bırakın. (:
Bol seyahatli günler olsun…

https://www.instagram.com/elifkubragenc/

Leave a Reply

Your email address will not be published.