Ukrayna Gezi Notlarım | 12.ülkem

Ukrayna Gezi Notlarım | 12.ülkem

Koronavirüs belası yüzünden yine(!)  – her gittiğim ülke de dünya çapında bir sorun çıktığı için : yine – insanların aklı bende kaldı ama bu kez sadece benim için kendileri içinde korkuyorlardı. Hoş bu olmasa başka bir bela olacaktı ya neyse. Bu arada Korona Virüs’ten bizim kadar korkmuyorlar yahu. Normal hayatlarına devam ediyorlar. Bence bizim basın biraz fazla abartıp insanları korkutuyor. 

Ukrayna 🇺🇦 ‘ya gitme fikri bir an gördüğüm ucuz bilet ile başladı. Gitmek istediğim yerleri, kaydettiğim yerleri yok muydu? Vardı tabi. Hemen 185 liralık bileti ( Pegasus ) kaçırmadan alıp, kaydettiğim yerleri açıp maps.me uygulamasında işaretledim.

UKRAYNA’YA GİTMEK İÇİN PASAPORT, VİZE VS. İHTİYACINIZ YOK. YENİ KİMLİĞİNİZLE ÜLKEYE GİREBİLİRSİNİZ.

Uçaktan inip pasaport kontrolüne geldiğimde şanslıydım ki çok beklemedim ama 4 saat bekleyenlerle karşılaştım. Ukrayna’ya ilk kez gidiyorsanız bazı sorulara maruz kalıyorsunuz. İşte o soruları ve neler yapmanız gerektiğini paylaştığım video :

Ukrayna Şubat ayında hayli soğuk ama küresel ısınma sebebiyle bu sene doğru dürüst kar yağmadığını söyleyen yerlilerle konuştum.

Uçaktan indikten sonra havalimanında hostelin özel taksisi bekliyordu. Ama bu tabi riskli bir durum çünkü pasaport kontrolünde uzun kalırsanız sorun olabilir. Havalimanından traleybüs ile de merkeze gidebilirsiniz. Bunu da youtube kanalımda şurada anlattım. Tıklayıp izleyebilirsiniz.

Lviv oldukça şirin, tarih kokulu ve fazlasıyla romantik bir şehir bence. Yürüyerek tarih kokan sokaklarda gezebilirsiniz ve eminim fotoğraf makineninizi bir an bile kapatmak istemeyeceksiniz. Şahane anılar biriktirip döndüm bu güzel şehirden ve tekrar başka şehirlerini keşfedip döneceğimi düşünerek… (:

Kimse ingilizce bilmediği için dil sorununu problem etmenize gerek yok :) Telefonunuza çeviri uygulamasını indirip bir de klavye bölümünden Ukrayna dilini seçip ekleyin ne olur ne olmaz diye.

Ukrayna, Lviv, MUSEUm of Folk Architecture and Rural Life adres

Arkadaşlarımla Ege turu yaparken tanıştığımız  Ukraynalı Darka & Olexander benim geldiğimi Facebook’tan görüp bana ulaştılar. Bir akşam Olex ile Lviv’de merkezden yürüyerek çıkılan bir dağa çıktık ve tepeden Lviv şehrine baktık. Bir akşam Darka beni Dünya’nın heryerinde müzik yapan SOFAR grubunun etkinliğine davet etti. Orada başka Ukrayna’lılarla tanışma fırsatı bulup aynı zamanda efsane müzikler dinledim. Gerçekten inanılmaz keyifliydi. (:

Uçak bileti hariç 4 günde 70 dolar harcadım. Yöresel yemekleri olan Borsh çorbası da içtim, her dakika çikolata da yedim, kahve de içtim. (:

Kıyafetlerin çok pahalı olduğunu söylemekte fayda var. Havlunuzu, terliğinizi unutmayın yoksa çok yüksek fiyata almak zorunda kalabilirsiniz.

Burada beğenmediğim tek şey her yerde bulunan AROMA KAWA kahvecisi oldu. Hayatımda ilk kez bir kahveyi beğenmedim ve deneyip içmedim.

Patates ve sosunu çok beğendim. 29UAH

Hat almak, internetten ayrı kalmak istemiyorsanız Rynok meydanında bulunan Lifecell den hat alabilirsiniz. 5 GB, 10 GB, 20GB aynı fiyat 160 Uah. Hat almak istemiyorsanız mutlaka maps.me uygulamasını indirip gitmek istediğiniz yerleri işaretleyin.

Lviv’de bana göre mutlaka gitmeniz gereken  yerlerin adresini ve bilgisini paylaşıyorum :

 • Baczewski Restaurant: Piyano ve kuş sesi eşliğinde muazzam bir kahvaltı için mutlaka gitmelisiniz. Kişi başı 160UahAdress:  Shevska Street, 8, Lviv, Lviv Oblast, Ukraine, 79000
  https://maps.app.goo.gl/Sfsjeooi6jDF4WTp7
Baczewski Restaurant’ta ben
 • Lviv Coffee Manufacture: Kahve seviyorsanız…
  Rynok Square, 10, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
  https://goo.gl/maps/QbAteU2MqjYiaPHC9

 • Italian Courtyard: İtalyan mimarisine bayılıyorum. Beni çok etkiledi. Tarih ve özellikle İtalya yapıları hoşunuza gidiyorsa mutlaka uğrayın. Giriş 10 UAH.

  Adress: Rynok Square, 6, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

 

italian courtyard lviv
 • Museum of Folk Architecture and Rural Life : Beni çok etkileyen eski köy evleri müzesi. Her eve ayrı ayrı bayıldım. İçerde kaybolduğumu sandım. Ama çok büyükmüş. Kesinlikle yedek batarya ile gidin. Fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.
  Adress : Chernecha Hora vul. 1Lviv 79014, Ukrayna

  Museum of Folk Architecture and Rural Life


  Opera Binası, Museum of Folk Architecture and Rural Life, Belediye Binası ve Ratusha Kulesi, Lychakiv Mezarlığı, Dominikan Katedrali ve Manastır , Ermeni Katedrali, St. George Katedrali, Ivan Franko Parkı bence mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

  Hayatımda ilk kez operaya Ukrayna’da gitmiş oldum. Kaç zamandır istiyordum zaten. Benim için gerçekten  inanılmaz keyifli bir gezi oldu.

  Kendi kendime kalmayı özlemiştim. Keşfetmeyi çok seviyorum. Size de en uygun fiyatla nasıl gezilir göstermeye çalışıyorum. Umarım faydalı oluyordur. Beni instagram‘ dan ve youtube‘ dan takip etmeyi unutmayın. Kendinize çok iyi bakın görüşmek üzere…

  OPERA BİNASI

Leave a Reply

Your email address will not be published.