Kimlikle (Pasaportsuz) Gidilen Ülkeler 2020

Kimlikle (Pasaportsuz) Gidilen Ülkeler 2020

Herkese kocaman bir merhaba,

Ukrayna’ya gittikten sonra bu yazıyı yazmak istedim. Henüz pasaport çıkartmamış olan Türk vatandaşlarının yeni kimlikleriyle girebileceği ülkelerden bahsedeceğim. Unutmayın gezmek için çok paraya ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan sadece ucuz bilet bulmak.

Ukrayna

Neden kimlikle girilebilen bu ülkeyi 12. Sıraya ayırdım inanın hiç bilmiyorum. Ziyaret ettiğim 12. Ülke Ukrayna idi. Açıkçası hiç uzun dönemli plan yapmıyorum ve ucuz bilet bulduğum anda yola çıkıyorum.

Ukrayna Lviv e girerken sorguya çekiliyorsunuz. Bunun için hazırlıklı olmanız ve neler yapmanız gerektiğiyle ilgili video çekmiştim: burada

Gürcistan

Artvin’den Batum’a geçme fırsatım olmuştu. Geçiş çok kolay. Ama şehri çok sever misiniz bilmiyorum. Ölü bir şehir gibi Batum. Yine de mimarisi görülmeli, Ali & Nino heykeli fotoğraflanmalı bence. Gürcistan hakkında yazdığım şu yazıyı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Pasaortla da girseniz kimlikle de  farketmiyor Gürcistanda 1 yıl kalabilirsiniz. Yeni cipli kimlik kartınız olması gerekli unutmayın.

Moldova

Bir arkadaşım iş için Moldova’ya gitti. Ordan beni aradı. O sırada sordum Ukrayna’nın komşusu Moldova bizden vize istiyor mu diye. Meğer Pasaport bile istemiyormuş. :) Kimliğini biletini alıp gidebilirmişsin. Detaylıca araştırıp resmi kurum sitelerine vs baktım evet evet yanlış değildi. Üstelik biletler de çok pahalı değildi. Çok mutlu oldum.

Moldova ya komşu ülkeler: Ukrayna, Romanya, Belarus

2019 yılında gelen bu muafiyet sayesinde kimlik ile girilebilen ülkeler arasına girdi. PASAPORT ve VİZESİZ 90 gün kalabilirsiniz.

Kıbrıs (KKTC)

Kıbrıs’a kimlikle girebilirsiniz ama pasaportunuz varsa pasaport ile girmenizi tavsiye ederim. İnsanın zoruna gitmiyor değil tabi Türk topraklarına kimlik ya da pasaport ile girmek ama ne yaparsın işte hayat!
Kıbrıs’a kimlikle gittiyseniz 30 gün süreniz var. Pasaport ile giderseniz 90 gün hakkınız var.
Türkiye’den Kıbrıs’a uçuş 1,5 saat sürüyor.

Tüm bu ülkelerden sadece Moldova’ya gitmedim. Her gittiğim yerin ayrı bir güzelliği var. Tüm içeriklerime şöyle ulaşabilirsiniz :

“ Elif Kübra Genç – Kıbrıs “

“ Elif Kübra Genç – Montenegro “

“ Elif Kübra Genç – Bosna“

“ Elif Kübra Genç – Ukrayna“

” Elif Kübra Genç – Makedonya ” 

” Elif Kübra Genç – İran  ” 

” Elif Kübra Genç – Tunus  ” 

Leave a Reply

Your email address will not be published.