Videolarımı Editlerken Kullandığım Uygulamalar

Videolarımı Editlerken Kullandığım Uygulamalar

Koronavirüs sebebiyle sosyal medya bağımlılığının arttırdığını düşünüyorum. Herkes evde herkes sosyal medyada. Yıllar oldu blog yazmaya başlayalı… O zamandan bu zamana hayli değişti uygulamaların aktifliği. Ben üniversitedeydim Twitter çıktığında, sonrasında Instagram‘ ın ne kadar etkili olduğunu markalara anlattığım zamanlar oldu. Şimdilerde Tiktok var. Öylesine ön yargılı olduğum bu uygulamaya bende girdim evet. Ama yine her platformda olduğu gibi bilgi içeren paylaşımlar yapmaya çalışıyorum. 

  Bu yazıyı sokağa çıkma yasağının 3. gününde yazıyorum. Peki  bu kadar boş vaktimiz varken; kendimize bir şeyler katmak, yeni bir şeyler öğrenmenin tam sırası değil mi sizce de ? 

Daha önce size fotoğraflarımı editlerken kullandığım uygulamalardan bahsetmiştim. Bu yazımda da çektiğiniz videoları daha güzel hale getirmenizi sağlayacak video uygulamalarından ve programlarından bahsedeceğim. Ama unutmayın videoda öğrenmenin sonu yok. Programı öğrenirsin ama ikinci en önemli aşama senin hayal gücüne kalmıştır. (:

Kameralarımı sattığımdan beri Iphone 8 plus ile çekim yapıyorum. Önceleden Canon 750D, Sony A6000 gibi makinalar kullandım.

Bilgisayar’da editlemem gerekirse ;

Eğer Apple Mac kullanıyorsanız;  Final Cut Pro tam size göre çünkü bu program Apple kullanıcıları için geliştirilmiş.  Çok fonksiyonlu bir editleme uygulaması bence. Ücretli bir program ama ücretsiz deneme sürümüyle programı deneyebilirsiniz. Telefondaki gibi basit işlemlerdense bilgisayarınız yanınızdaysa çok daha fonksiyonla etkili içerikler oluşturabilirsiniz.

Youtube videolarımı ilk zamanlar Filmora ile editliyordum. Şimdilerde Final Cut’ı daha iyi öğreniyorum ve üzerine çalışıyorum. Hatta şu youtube videomu Final cut ile editledim.

Yine Apple destekli imovie uygulaması ile bilgisayardan edit yapabilirsiniz ama ben bu uygulamayı telefonda daha rahat kullanıyorum. Bu sizin rahatlığınıza göre değişir.

 

Telefonda editlemem gerekirse ;

Snow : Bu instagram veya snapchat hikayesi çekerken en çok kullandığım uygulama.
Hem video çekmenize olanak sağlıyor hem çektiğinizi editleme özelliği oldukça basit. İçerisinde kendine özel müzikleri de mevcut. Bu uygulamanın en sevdiğim özelliği video çekerken önceden yaptığınız ayarlar sayesinde yüzünüzü istediğiniz şekle sokabiliyor olması.
(hem android hem ios için ücretsiz)

Kinemaster : Bu uygulamanın en sevmediğim yönü telefonu yan çevirip dikey boyut editlemek. Yani boyut olarak uzun videoları yan editlemek beni biraz rahatsız ediyor. Ama her türlü editleme, kırpma işlemi için çok iyi bence. ( Ücretsiz ) 

Filmm: Çektiğim video üzerine renklendirme yapmak için kullanıyorum. Kaydedip daha sonra instagram hikaye ya da whatsapp hikayede kullanıyorum. Retro filtreleri çok hoş. ( Uygulama içi satınalma sunar ) 

imovie : Eğer iphone kullanıcısı iseniz mutlaka indirmeniz gerektiğini düşündüğüm uygulama. Dik olarak çektiğiniz videoları bu uygulama ile editlememenizi öneriririm. Yan kısımlarda siyah ekleme oluyor, çirkin bir görüntü oluyor.  Yan çekip yan editleme yapmak, arkasına müzik eklemek, kırpmak, kesmek isterseniz tam size göre! (Ücretsiz) 

Foodie : Video edit kısmını ve video filtrelerini çok sevdiğim bir uygulama. İsterseniz önce çekip sonra editleyebilir ya da çekmeden filtre ve ayarlarını yapabilirsiniz. (Ücretsiz)

Qubi : Bu uygulamanın sadece kontrast ayarlarını kullanıyorum. Video ışığı çok iyi değilse örneğin çok açıksa kısmak için, ya da daha ön plana çıkmasını istiyorsam ‘sharpen’ ile keskinleştiriyorum. 

 

Umarım bu video programları işinize yarar.
Kendinize çok iyi bakın.
Sağlıcakla kalın…

Leave a Reply

Your email address will not be published.