ADANA’DA NERDE NE YEDİM?

ADANA’DA NERDE NE YEDİM?

Herkese merhaba,

Umarım her şey yolundadır. En önemlisi sağlığınız yerindeyse diğer bütün problemler çözülür.  Bu yazıyı size sokağa çıkma yasağında, Adana’dan yazıyorum. :)

Ülkemizin nefis lezzetleri var. Kebap denilince ilk akla gelen tabiki Adana oluyor. Bu şehirde yemek yedikten sonra başka yerde yemek yemek istemezseniz bu çok normal. Ben yöresel lezzetleri yerinde yemeği seviyorum. Eğer gidemiyorsam da genelde yemiyorum. Zaten çok acıktım deyip çok az yiyen tiplerdenim :)

Adana’da mutlaka denemeniz gereken benim gidip tercih ettiğim yerleri yazmak istedim. Eğer yolunuz düşerse mutlaka uğrayın diyeceğim sokak lezzetleri :

(Herkesin tercihi farklı olacaktır muhtemelen ama benim seçimlerimi aşağıda göreceksiniz.)

Ali Baba’da Şırdan
Şırdan esasen Siirt’te yapılan hatta Adana’da bile Siirt’liler tarafından yapılan ama Adana’da daha çok tüketilen ve popüler bir yiyecek. Tipi sizi yanıltmasın tadı çok güzel. Hayvanın küçük Midesinden yapılıyor. Bir hayvandan sadece bir adet çıkıyor. Bunu yazarken vejeteryan olmak istedim. Gerçekten! Hayvanları çok seviyorum. Neyse bu konuya girersem yemekten kesileceğim. Vicdanım rahat değil o biline. (2 şırdan 20₺)

Kazım Büfe’de Muzlu Süt
Muzlu süt nasıl olurda popüler olur yahu diyorsanız vallahi bende ilk Adana’ya geldiğimde aynısını dedim. Çok şaşırmıştım ama çok başarılı bir içecek. Sırrı ise çok iyi çırpılması ve içine katılan buzun kar halinde atılmasından. Evde denemeyin aynısı olmuyor :) Yıllar önce içmiştim tadı hala aynı.
(3 Bardak 20₺)

Levent Börek
Börek neden bu listede acaba diye düşünmüş olabilirsiniz. Levent Börek Adana’da meşhur olmuş ardından diğer şehirlerr yayılmış. Su böreği ve Künefe yufkasından yapıldığından, bir de özel peynir kullanıldığından ağzınızda eriyor.
Pastırma ve peynirlisi benim favorim.

Kaburgacı Yaşar’da Kebap

Dünya’nın en uzun kebabını burada yedim. Yani aslında hiç daha önce böyle büyük yememiştim. Merak etmeyin tüm ekip yedik. Video için ziyan etmedik.

Beyzade Kebap
Adana’ya ilk ayak bastığımda yıllar önce Beyzade’de yemiştim. Onun yeri ayrı bende. Bu kez yeni şubesindeydik.
Yine şahane bir lezzetti. 

Peki siz Adana’da nereleri tercih ediyorsunuz?
Beni instagramda takip etmeyi unutmayın (;
@elifkubragenc

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.