Yılın ilk yazısı #2021| İlk Röportajı

Yılın ilk yazısı #2021| İlk Röportajı

Herkese Merhaba,

Bu yazıyı size Rize’de soba başında çayımı yudumlarken yazıyorum. 3 boyutlu dünyamızda nasıl bakarsak öyle görüyoruz. Öyle insanlarla tanıştım ki yapabilecekleri sonsuzken kendiniz sınırlandırıyor. Seçmek bizim elimizde değil mi ? O zaman neden sınırlandırıyoruz. Yapabileceklerimiz sınırsız değil mi ?

Bugün düşünüyorum potansiyel düşüncelerimi hayata geçirmek için çok çaba harcamışım. Hayallerim için çabalamışım. Geçmişe bakıyorum da pişman olduğum bir şey yok. Her şeyin yaşanması gerekiyormuş. Dersimi aldım yola devam…

Geçmişe bakmışken; Endonezya’da bile konuşma yapmışım, Facebook istasyon’da, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde, Düzce Üniversitesi’ne, Marmara Üniversitesi’nde konuşmalar yapmışım…

Bu yılın ilk röportajı halaltravels.com’dan…


Influencer Q&A:Elif Kübra Genç

EN: Would you kindly share a little bit about yourself for Battuta readers? Who is Elif Kübra Genç? 

TR: Battuta okuyucuları için kendinizden biraz bahseder misiniz? Elif Kübra Genç kimdir?

Elif Kübra Genç hayallerinin peşinden giden, okumayı, öğrenmeyi seven, anın tadını çıkarmayı öğrenmiş uzun yıllardır blog yazan, şimdilerde video içeriği üreten, giyinmeyi, denemeyi, paylaşmayı seven ve her sosyal ağda içerik üreten biri. 

EN: Traveling starts with inspiration is one of our mottos. What inspires you to travel? 

TR: “Seyahat ilhamla başlar”, sloganlarımızdan biridir. Size seyahat etmek için ne ilham verir?

 Gezmek benim ruhumda var sanırım. 18 yaşımda aileme tüm Türkiye’yi gezeceğim dediğimde kimse inanmamıştı. Hatta şehir dışına üniversite okumaya göndermemişlerdi ilk zamanlar. Ama ben kafama koymuştum. Gezdikçe kendimi buluyordum. Yeni şeyler öğrenmek ve denemek, yeni bir yer görmek

beni mutlu ediyor. 

Gittiğim yerde karşılaşacağım şeyi bilmemek bile bende merak uyandırıyor. Öğrenmek tutkusu beni kamçılayan sanırım:)

EN: Your Instagram page is entertaining, elegant, and informative. As an influencer, how do you keep your 152K followers engaged? 

            TR: Instagram sayfanız eğlenceli, zarif ve bilgilendirici. Influencer olarak, 152K takipçinizle bağınızı nasıl koruyorsunuz?

Onlar benim ailem gibi. Yaptığım her şeyi, yaşadığım her deneyimi paylaşıyorum. Her şeyime şahit oluyorlar. Üzüldüğümde anlayıp mesaj atanlar bile var 🥰 Elimden geldiğince öğrendiğim güzel şeyleri onlara aktarıyorum. Küçücük bir pozitif enerji bile katmak benim için önemli. Sayemde yola çıkan kadınlar oldu. Gittiğim yerlere gidip, giydiğim kıyafetlerden alıp fotoğraf atanlar… Bunlar mutluluk verici şeyler. Bazen yolda karşılaştığımız oluyor, arkadaşim gibi muhabbet ediyorum. Makedonya ve Montenegro da gezerken tanıyıp selam verenler olmuştu hatta Ukrayna da bile (: Dediğim gibi ailem gibi samimi gördüğüm için çoğu kişi takip etmeye devam ediyor. 🥰

EN: 2020 has been a difficult year for travelers, as we approach 2021 what are your travel plans? Which country is on the top of your list? 

            TR: 2020 gezginler için zor bir yıl oldu. 2021’e yaklaşırken seyahat planlarınız neler? Listenizin başında hangi ülke(ler) var?

 Türkiye’yi didik didik gezmiş biri olarak 2020de her ay bir ülkeye gitmeyi planlıyordum. İlk 2 ay gittim ama sonrası maalesef gelmedi. 2021’de Fas listemin başında ve Azerbaycan tabiki. Fakat açık söylemek gerekirse uzun uzadıya planlar yapan biri değilim. Anda yaşıyorum. Ucuz bilet bulduğum anda gitmek istediğim de bir yerse ise hemen alıyorum. Umarım sağlıklı bir yıl olur 2021. Her zaman söylerim hiç bir şey olmasın sağlık olsun her şey olur. 

EN: You have traveled to all the 81 cities in Turkey, we know it is difficult but if you were to pick your Top 3, which cities would they be and why? 

            TR: Türkiye’deki 81 ilin tamamını gezdiniz, bunun zor olduğunu biliyoruz ama ilk 3’ünüzü seçseniz hangi şehirler olurdu ve neden?

Evet seçmek çok zor. Bu soruya ben aslında kategori kategori cevap veriyorum. 

Doğası için Karadeniz,

Yemekleri için Doğu,

Tatil(mavilik) için Ege…

İzmir’i çok seviyorum. Rize’yi çok seviyorum ve Hatay benim için çok özel🥰 saydığım bu şehirlerede defalarca gittim. Yine giderim:)

EN: As a hijabi traveler and a backpacker, do you have any suggestions on how to pack wisely? 

            TR: Tesettürlü ve sırt çantalı bir gezgin olarak, seyahat çantası hazırlamaya dair tavsiyeleriniz nelerdir?

İnsan gezdikçe ihtiyaç listesi oluşuyor. Açıkçası bu zamana kadar ihtiyacım olmayan bir şey satın almadım. Sırt çantasıyla gezincede çok yük alamıyorsunuz zaten. Temel ihtiyaçlar oluyor. Tavsiyem; kırışmayan kıyafetler olur, kolay kombinleyebilir ve her ortama uyacak parçalar. 

2020’de en son Ukrayna seyahatimde sırt çantası kullanabildim. Gelen yeni kurallar yüzünden ve pandemi nedeniyle küçük bir valizle seyahat etmeye devam ettim. Sırt çantamla gezdiğim günleri gerçekten özledim. Ama sanırım pandemi herkesin hayatında bir şeyler değiştirdiği gibi benim gezilerime de dokundu. Bundan sonra da hijyen açısından küçük bir valizle gezmeyi tercih ederim. 

EN: Most of your posts are in nature or in historical places? What drives you to these places? 

TR: Gönderilerinizin çoğu doğada veya tarihi yerlerdedir. Sizi bu yerlere sürükleyen nedir?

Doğayı çok seviyorum. Enerjime enerji katıyor. Rahatlıyorum. Şükrüm artıyor. Baktıkça daha çok görme isteğim artıyor. Daha görmediğimiz ne güzellikler vardır kim bilir! Şehir kalabalığını sevmiyorum. Fırsat buldukça doğadayım. Hayvanları çok seviyorum onlarla vakit geçirmek beni mutlu ediyor, mutlu olduğum yer orası o yüzden doğa :) 

Tarihi yerler ise beni hep etkilemiştir. Düşünsenize kim bilir ne yaşanmışlıklar var o kalıntılarda. Beni heyecanlandırdığı için tarihi yerleri seviyor ve gösteriyorum. 

En başta söylediğim gibi mutlu olduğum yerlerdeyimdir. Olduğum yerde mutlu değilsem, enerjisi iyi gelmiyorsa oraya gitmem. Zaman çok kısa, güzel değerlendirmeli, mutlu değerlendirmeli.  

EN: Since we can consider you an expert on Turkey, what Top 3 cities would you suggest to a tourist visiting Turkey in the Summer 2021? 

            TR: Sizi Türkiye konusunda uzman sayabileceğimize göre, 2021 yazında Türkiye’yi ziyaret eden bir turiste hangi ilk 3 şehri önerirsiniz?

Öncelikle uzman olmak için daha çok çalışmam gerektiğini hatırlatırım. Yüksek lisansımı Turist Rehberliği üzerine yaptım. Umarım bu konuda uzman olmak nasip olur. Naçizane önerim Muğla,Trabzon, Mardin olur. 

Muğla’da gezecek çok fazla yer var. Trabzon’a gitmişken araba kiralayıp Rize, Artvin hatta Batum bile yapabilirler. Mardin tarihi açısından mutlaka görülesi bir şehrimiz. Diyarbakır’a bir saatlik mesafede. Böylelikle 3 şehirden fazlasını gezmiş, görmüş, öğrenmiş ve güzel kareler çekmiş olurlar :) 

EN: Lastly, do you have any recommendations for Battuta readers on traveling in 2021? 

            TR: Son olarak, Battuta okuyucularına 2021’de seyahat etme konusunda herhangi bir tavsiyeniz var mıdır?

Eğer yurt dışına çıkamıyorsak kendi ülkemizin güzelliklerini daha çok keşfetmeli, Dünya’ya göstermeliyiz diye düşünüyorum. 

Kısıtlamalar yüzünden pek kolay olmayacak ama insan yeterki istesin… 

EN: This was a delight, and thank you sincerely for taking the time to answer our questions. Any final thoughts you would like to share?

            TR: Sizinle konuşmak zevkti. Sorularımızı yanıtlamak için zaman ayırdığınız için içtenlikle teşekkür ederiz. Paylaşmak istediğiniz son düşünceleriniz var mıdır?

Ben teşekkür ederim. Eğer bir insan yürekten bir şey isterse onu yapar. Hayallerimin peşinden koşmaya devam edeceğim. Engeller kafamızda. Belki bu yazıyı okuyan birileriyle ileri de yollarda karşılaşırız. Kim bilir. Sağlıcakla kalın. 

Nice mutlu senelere!

https://newsletter.halaltravels.com/battuta-january2021-download

https://issuu.com/halaltravels/docs/battuta_jan

Leave a Reply

Your email address will not be published.