Muğla’da Yeni yürüyüş rotası açıldı

Muğla’da Yeni yürüyüş rotası açıldı

Herkese Merhaba,

Geçen hafta Orman Bakanlığı’nın daveti ile Muğla’daydım. Muğla Köyceğiz Çandır’da yeni bir yürüyüş rotası açıldı. Çandır Ekoturizm Alanı yürüyüş yolu güzergâhı 35.466 metre, bisiklet yolu ise 54.642 metre uzunluğunda! İster bisikletle ister yürüyerek #yeşilnefes alabileceğiniz bir rota…

Doğuda Dalyan Boğazı ve Kaunos Antik Kenti, Batıya doğru Ekincik Mahallesi ve Kuzeyinde ‘de Sultaniye Mahallesi bulunan ekoturizm alanını detaylıca gezdik. Ben buraları hep gezmiştim de bu kez ayrı bir keyif aldım. Karantina sonrası çok bunalmış, biletim alınır alınmaz valizimi hazırlamıştım. Saatler öncesinden hazır olmama rağmen az daha uçağı kaçıracaktım. Havaist saatleri değişmiş ayarlayamadım. (: Hamlamışım sanırım. Neyse varır varmaz kamp alanına gittik. Bu bölgede camping alanı yok ama yürüyüş yolu için gelecekleri düşünerek pansiyonlar ayarlanmış. Kamp alanı sadece bize özeldi. Gerçi ben kamp ateşini yarıda kesip Tiktok canlı yayınına geçtim. İyiki de yayın açmışım. 2 saatte toplam izleyici sayısı 42bini buldu. Orada da detaylıca anlattım neden Muğla’da olduğumu.

Bu arada Orman Genel Müdürdüğü’nün Türkiye’de başlattığı 19 #Ekoturizm rotası var ve Kavakarası’ da onlardan biri. En büyük özellikleri arasında da Anadolu Sığla Ağacı ormanına sahip olması. Bu rota toplam 16 km.

Bu bölgeye gitmeden Sığla ağacı hakkında bilgi sahibi olmanızı ufak bir araştırma yapmanızı öneririm. Bu Ağaç türü 65 Milyon yıldır burada. Sığla Ağacı yağı da bir o kadar değerli ve koruma altına alınmış.


Gezi günü 19 Mayıs’a denk gelince bizde Köyceğiz Gölü’nde yelkenliye binince Türk bayrağı açtık. (: Tüm bu gezi boyunca sayın orman bakanı Bekir Pakdemirli’de bizimleydi. Kendi adıma çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Zaten videoyu izlersenizde görebilirsiniz.


Gölden geçerken Kaunos Harabeleri‘ni izleyebilirsiniz. Kaya mezarları müthiş yahu. Her gördüğümde hayran kalıyorum.

Youtube anılarımız burada :

Instagram’dan ve Tiktok’dan takip etmeyi unutmayın.
Seviliyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.